A mellrák az egyik leggyakoribb rosszindulatú, százból kilencvenkilenc esetben nőket érintő daganatos megbetegedés, aminek korai felismerése rettentő fontos, életmentő.
Alábbi cikkünkben részletesen áttekintjük a különböző stádiumú mellrák tüneteit, a betegség kialakulását, figyelmeztető jeleit, a kezelési lehetőségeit és a megelőzésre is kitérünk.
Miért alakul ki a mellrák?
Az, hogy valakinél mellrák alakul ki, több tényező együttes hatásának eredménye lehet - a genetikai hajlamtól káros környezeti hatásokig sok változót találunk. Mellrák akkor alakul ki, amikor a mell szövetének sejtjei kontrollálatlanul kezdenek osztódni és szaporodni. Ezek a rendellenes sejtek tumorokat képezhetnek, amelyek képesek a környező szövetekbe és más testrészekbe is terjedni - ekkor már áttétképződésről beszélünk.
Forrás: Pexels
Lássuk részleteiben is, mi vezethet mellrák kialakulásához:
- Genetikai hajlam: A BRCA1 és BRCA2 nevű genetikai hibát hordozó egyének esetén sajnos sokszorosa az emlőrák kialakulásának kockázata. Kutatások szerint, akik ezzel a genetikai mutációval élnek, azoknál 50-90 százalék az esélye annak, hogy kialakul náluk emlőrák 70 esztendős korukig.
- Hormonális tényezők: Azokat a nőket, akiknek az átlagosnál magasabb az ösztrogén szintje, hajlamosíthatja a mellrák kialakulására, mivel ez a hormon elősegíti a mellsejtek növekedését és sokszorozódását.
- Egészségtelen életmód: Az egészségtelen táplálkozás, a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás és a mozgásszegény életmód, mint más ráktípusokat is, a mellrák kialakulását is növelheti.
- Környezeti hatások: Bizonyos környezeti toxinok, méreganyagok szintén ronthatják a szervezet ellenálló képességét az emlőrákkal szemben.
Mellrák kockázata különböző életkorokban
Bár elenyésző a fiatal felnőtteknél diagnosztizált mellrákos esetek száma, de mégsem zárható ki, hiszen a rákra sem a fiatalabb nők, sem a férfiak nem immúnisak. Általánosságban viszont a 40 év feletti nőknél a gyakoribb a kialakulás.
- 20-30 éves kor között: Bár rendkívül alacsony a mellrák előfordulási aránya ebben a korcsoportban, mégis előfordulhat. Ilyenkor agresszívebb formában jelentkezik a betegség, így a szűrés még fiatal korban is nagyon fontos.
- 31-40 éves kor között: Akiket genetikájuk - családi kortörténetük - hajlamosít rá, azoknál már harmincas éveik elején is jelentkezhet a betegség. Náluk szintén fontosak a rendszeres önvizsgálat és az orvosi szűrések.
- 41-50 éves kor között: Ez a korcsoport már veszélyeztetettebb, nekik évente javasolt mammográfiát végeztetniük. Különösen, ha családi előzmények vagy egyéb kockázati tényezők állnak fenn.
- 51 éves kor felett: A legtöbb mellrákos esetet a menopauzán túl lévő nők körében diagnosztizálják. A gyakori mammográfiás szűrés elengedhetetlen az ő esetükben is.
Kemény csomó, dudor a mellben, hónaljban - Ezek a mellrák tünetei
A mellrák egyik első és leggyakoribb jele a csomó vagy dudor felbukkanása a mellben vagy a hónaljban. Ezek a csomók általában kemények, mozgathatók és nem járnak fájdalommal, bár ezek a jellemzők eltérhetnek. Fontos: nem minden csomó jelent automatikusan rákot, így aztán szakorvosi vizsgálat szükséges a tisztázáshoz.
Bőr elváltozásai:
- A bőr behúzódása, visszahúzódása észlelhető a mellen, ami azt jelzi, hogy a bőr letapadt, összehúzódott.
- Megváltozik a bőr textúrája, a narancsbőrhöz kezdhet hasonlítani.
- Vörösség, duzzanat vagy melegség érezhető a mellen, ami gyulladásos mellrákra is utalhat.
Mellbimbóval kapcsolatos tünetek:
- A mellbimbó formája, helyzete láthatóan megváltozik, a mellbimbó befelé húzódik vagy eldeformálódik.
- Váladék jöhet a mellbimbóból, ami tiszta, sárgás, de véres is lehet.
Egyéb tünetek:
- Fájdalom jelentkezik a mellben vagy hónaljban, ami állandósulhat úgy, hogy nem kapcsolódik a menstruációs ciklushoz.
- Megváltozik a mell mérete, formája, ami utalhat mindkét mell érintettségére, de általában az egyik mell változása a jellemzőbb.
Ha bármelyik tünet tartósan fennáll, haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát!
Az előrehaladott mellrák tünetei
Az előrehaladott mellrákban szenvedő betegeknél a tumor már átterjedhetett a mellet környező szövetekre vagy távoli testrészekre. Ebben a stádiumban jóval több és komolyabb tünet észlelhető.
- Csontfájdalom: A mellrák esetében is, áttétek gyakran képződnek a csontokon; a csontokban lévő rákos sejtek gyulladást és a csontszövet pusztulását okozhatják, ami az árintetteknek erős és gyakran krónikus fájdalmat okoz
- Bőrváltozások: Ebben a fázisban tapinthatók lehetnek a csomók a bőr alatt - ha vannak -, a bőr felülete behúzódott jellegű, ami a daganatos területek bővülését jelezheti.
- Nyirokcsomók megnagyobbodása a hónaljban: A rákos sejtek által érintett nyirokcsomók gyakran kemények. Nem fájdalmasak, de nem mozgathatók, viszont a terület miatt, ahol elhelyezkednek, egyértelműen abnormális jellegűek.
Gyulladásos mellrák tünetei
A gyulladásos mellrák nagyon agresszív, gyorsan fejlődik és különösen súlyos tüneteket okozhat.
- Vörös, duzzadt mell: A daganatok által okozott gyulladás megduzzasztja a mellszövetet és pirossá változtatja a bőrt, nehéz, meleg tapintásúvá téve azt.
- Bőr textúrájának változása: A bőr látványosan narancsbőrszerűvé válik, ami a rákos sejtek által elzáródott nyirokcsomók miatt következik be.
- Folyamatos mellfájdalom és érzékenység: A mell szöveteinek gyulladása nyomást és fájdalmat okoz, ami nyugalmi helyzetben is fennállhat.
Mellrák végső stádiumának tünetei
A mellrák végső stádiumában a betegség általánosan érinti a szervezetet, és az életminőséget jelentősen befolyásoló tünetek jelennek meg.
- Általános gyengeség és kimerültség: A betegség és az általános jóllét és állapot jelentős romlása miatt a betegek gyakran érzik magukat fáradtnak, erőtlennek, kimerültnek.
- Fogyás és az étvágy hiánya: A rákos sejtek rengeteg energiát igényelnek, a szervezet gyulladásos válasza étvágytalansághoz vezet, ami testsúlycsökkenést okoz.
- Légszomj: Ha az áttétek elérnek a tüdőbe, azok zavarhatják a normál légzési folyamatokat, ami miatt a páciensek számára egyre nehezebb a levegővétel.
Forrás: Pexels
Ha már áttétei is vannak a mellráknak
Attól függően, mely szervek érintettek még a testben, a mellrák áttétei különféle, specifikus tüneteket okozhatnak. Ezek mind nagyon megnehezítik az érintettek mindennapjait.
- Máj: Sárgaság, a hasi terület megduzzadása és a jobb felső kvadránsban érzett fájdalom.
- Agy: Fejfájások, látászavar, szédülés, egyensúlyi problémák, esetlegesen epilepsziás rohamok jelentkezhetnek.
- Tüdő: Köhögés, nehézlégzés, fokozott mellkasi fájdalom érezhető.
A férfiak és mellrák
A férfi mellrák leginkább az idősebb életkorban, általában 60 és 70 éves kor között jelentkezik, de 100 esetből még mindig csak 1 esetben érinti a betegség a férfiakat. Ugyanakkor hasonló jelek és tünetek figyelhetők meg a mellrákos férfiaknál is, mint a nőknél.
A férfi mellrák tünetei:
- Csomók a mellben: Leggyakrabban a mellbimbó mögött észlelhető kemény dudor, mely nem fáj, ha mozgatják, vagy hozzáérnek.
- Váladékozás a mellbimbóból: Ez ritkább, de előfordulhat, és gyakran komolyabb betegségre utal.
- Bőrváltozások a mellben: Dombszerű kiemelkedések tűnhetnek fel a mellen, a bőr színének vagy textúrájának változása mellett.
A mellrák diagnózisa
A mellrák pontos diagnózisához többféle vizsgálat is segíti az orvosokat.
- Mammográfia: A röntgenvizsgálat a mell szövetének képeit készíti el, és segít azonosítani a rendellenes területeket, daganatokat vagy mikrokalciálódásokat.
- Emlő ultrahang: Segít megkülönböztetni, hogy a mellben észlelt csomó folyadékkal telt ciszta-e vagy már szilárd tumor. Különösen hatékony fiatalabb nők esetében, akiknek sűrűbb a mellszövetük.
- MRI: Részletes képet ad a mell szövetéről, és segít felmérni a rákos megbetegedések kiterjedését.
- Szövettani vizsgálat (biopszia): Kisebb szövetmintát vesznek az orvosok a mellből, amelyet mikroszkóppal vizsgálnak meg a rákos sejtek jelenlétének azonosítása érdekében.
Megelőzési stratégiák
Bár a mellrák kockázatát teljes mértékben kiküszöbölni nem lehet, vannak olyan életmódbeli változtatások, amelyekkel csökkenthető a kialakulás esélye:
- Rendszeres fizikai aktivitás: A rendszeres testmozgás segíthet fenntartani a test egészséges súlyát, mérsékli a rákbetegségek kilakulásának kockázatát.
- Egészséges táplálkozás: Gazdagítsa étrendjét friss zöldségekkel, gyümölcsökkel; korlátozza a feldolgozott ételeket és a vörös húsok fogyasztását.
- Alkoholfogyasztás mérséklése: A rendszeres, túlzott alkoholfogyasztás növeli a rák, így a mellrák kockázatát.
- Nemdohányzás: A dohányzás sok ráktípus eredője lehet, az abbahagyása jelentős terhektől szabadíthatja meg a szervezetet.
- Nőgyógyászati szűrővizsgálatok: A rendszeres mammográfiai szűrések életkorhoz és kockázati tényezőkhöz igazodva.
- Hormonpótló terápia és fogamzásgátlók felülvizsgálata: Konzultáljon szakorvossal a hormonpótló kezelésekkel és fogamzásgátló tablettákkal kapcsolatban, mivel ugyancsak befolyásolhatják a mellrák kockázatát.
A mellrák hatása a mindennapokra
Szót kell még ejtenünk a mellrák hétköznapokra gyakorolt hatásáról. Az érintett, mellrákkal diagnosztizált hölgyek fizikai, érzelmi és szociális életét is komolyan próbára teheti.
A kezelés megterhelő és hosszú folyamat, műtétekkel, sugárterápiával, kemoterápiával, hormonterápiával és komoly mellékhatásokkal járhat - beleértve a fáradtságot, a hajhullást, emésztési problémákat okozhat, a hangulatingadozásról, levertségről nem is beszélve.
- A műtét, a masztektómia vagy lumpektómia jócskán megváltoztathatja a testképet, ami önbizalomhiányhoz vezethet. A kezelések másik gyakori mellékhatása a krónikus fájdalom, amely korlátozhatja a normális aktivitást.
- A rák diagnózisa szorongást, depressziót és stresszt okozhat; sokan küzdenek az elfogadással és az új realitás kezelésével, ez támogatást igényel a családtagoktól, barátoktól és szakemberektől.
- Az érintettek gyakran tapasztalnak munkaképesség csökkenést, ami befolyásolja karrierjüket, pénzügyi helyzetüket. Megváltoznak a társadalmi interakciók és kapcsolatok is, a betegek bezárkózhatnak és korábbi barátságaikat is próbára teheti állapotuk.
Forrás: Pexels
Évente 2,3 millió nő kapja meg a mellrák diagnózisát
A mellrák a világ egyik leggyakoribb daganatos megbetegedése nők körében. A Globocan 2020-as adatai alapján évente mintegy 2,3 millió nőt diagnosztizálnak a betegséggel világszerte, és évente körülbelül 685 000 haláleset köthető hozzá. A nők körülbelül 12%-a szembesül a mellrák diagnózisával élete során valahol a világon.
Összegzés
A mellrák a világszerte előforduló egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés, jelentős hatással a beteg életminőségére. A diagnózis és kezelés folyamata fizikai, érzelmi és szociális kihívásokkal jár, melyek mélyen érinthetik az érintettek mindennapi életét. Az életkor előrehaladtával nő a betegség kialakulásának kockázata, de a kellő tájékozottság és a megelőzési stratégiák alkalmazása segíthet csökkenteni ennek esélyét.