nyiroködéma (limfödéma) a krónikusan fennálló szöveti keringési elégtelenség következtében rontja a szövetekhez eljutó oxigén- és tápanyagmennyiségét. Ez számos veszélyes szövődmény (pl. vénás trombózis) veszélyét fokozza, emellett komoly bőrgyógyászati problémákat is okozhat.
Nyirokrendszerünk felelős szervezetünk immunitásáért, így rendkívül fontos szerepet tölt be testünk egészségének fenntartásában. Nyirokrendszer hiányában, a szöveteink közötti folyadék
felszaporodna, testünk a duplájára duzzadna. Ha a nyirokrendszer nem jól működik fáradtság, rossz közérzet és akár betegség jelei is mutatkozhatnak. Ezen kívül visszér, ödéma és narancsbőr is kialakulhat.
Testünkben naponta 2-3 liter nyirokfolyadék szűri nyirokrendszerünket.
Nyirokcsizma-Testkezelés
A nyirokmasszázs egyik legfontosabb célja, hogy a nyirokcsomókon könnyen átjusson ez a
nyirokfolyadék, és hogy szabályozzuk az áramlási sebességét. Ezzel elősegítjük a méreganyagok kiürülését a szervezetből.
A nyirokmasszázs csizma tulajdonképpen egy légkompresszor.
A kezelés során egy kompresszor levegőt pumpál a nyirokmasszázs csizmákba, melynek
következtében a nyomáshullámok váltakozó időközönként és erősséggel a talptól kiindulva egészen a csípőig “masszírozzák” végig a testet. A kezelés eredményeként fokozódik a nyirokáramlás, a méreganyagok kiürülnek a szervezetből, a zsírszövetek fellazulnak, az ödémák csökkennek, a bőr pedig feszesebb lesz.
Hatékonysága a hagyományos masszázs többszöröse.
A nyirokcsizma használata kiemelten fontos a különböző testkezelések kiegészítő kezeléseként,
hiszen a zsírcsökkentő és testfeszesítő eljárásoknál a nyirokkeringés nagyban befolyásolja az
eredményeket.
A Nyirokmasszázs kezelés menete
A nyirokmasszázs kezelés egy szakorvosi konzultációval kezdődik, melyet a Klinika Bőrgyógyász kezelőorvosa végez. A konzultáció során átbeszélésre kerül a páciens egészségi állapota, a várt eredmény és a kezelés menete. Páciensünket részletesen tájékoztatjuk az alkalmazandó technikáról.
A konzultációt követően az asszisztensünk befekteti a pácienst a nyirokmasszázs csizmába.
Ezután következik maga a nyirokmasszázs kezelés, melynek során a kompresszor előre beállított nyomású levegőt fúj a hozzá csatlakoztatott nyirokmasszázs csizma légkamráiba. Ebben a szakaszban különösen fontos, hogy az egyes kamrákat külön-külön, egyesével vagy egyszerre fújjuk fel. A felfújt légkamra nyomást gyakorol a végtagra, melynek hatására elmozdul a nyirokfolyadék.
A legfontosabb feltétel a nyiroködéma terápiájában a beteg együttműködése, amely nélkül nem várható sikeres kezelés. Sok esetben teljes életmód változtatásra van szükség, pl. a rendszeres mozgás, súlykontroll és a fogyás is elengedhetetlen az állapot javításához. Mivel a beteg számára a hosszútávú állapotjavulás a cél, lehetőleg az életmód megváltoztatását az egész életre szükséges megcélozni, a rövidebb távú odafigyelés nem oldja meg a problémát.