Tudástár
  1. Tudástár
  2. A fülfájás okai és kezelése
Menü
Tudástár
  1. Tudástár
  2. A fülfájás okai és kezelése

A fülfájás okai és kezelése

fulfajas

A fülfájás mindig valamilyen betegségnek, elváltozásnak a következménye, tünete. Mindenkinél előfordulhat, de többnyire a kisgyermekeknél jelentkezik. Ebben a cikkünkben az okokról és a fülfájás kapcsán felmerülő teendőkről lesz szó.

A fülfájás lehetséges okai

A fülfájást legtöbbször valamilyen gyulladásos megbetegedés okozza. A nyári hónapokban gyakran a strandszezon során a fülbe jutó baktériumok következtében alakulhat ki gyulladás, ezzel szemben az év hidegebb időszakaiban a vírusok által kiváltott gyulladásos megbetegedések miatt fáj a fülünk. 

A gyulladás kezelése szakorvosi feladat, ezért ha a panaszok néhány napon belül nem szűnnek meg, keressünk fel egy fül-orr-gégészt. Az orvosi ellátás ilyenkor azért is fontos, mivel kezeletlenség esetén a gyulladás más szervekre is átterjedhet, ami szintén súlyos szövődményeket idézhet elő.

Fülfájás erős fájdalommal
Kép forrása: Eric Allix Rogers/Flickr

A gyulladáson kívül számos más tényező okozhat fülfájást. Nem ritka, hogy egy teljesen más szervünk betegedett meg és innen sugárzik ki a fájdalom a fülre. Ilyen eset lehet például valamilyen fogászati jellegű probléma. A füldugulást okozó zsírdugó, fülbe került folyadék vagy idegen test is feszítő, fájdalmas érzéssel járhat. 

Jellemző még a különböző tisztálkodószerekre, például samponokra, tusfürdőkre adott allergiás reakció, amihez ugyancsak társulhat fülfájás. Meg kell még említeni a légnyomás változás során kialakuló füldugulást, ami szintén lehet fájdalmas.

Néhány az imént említett okok közül sokszor magától megszűnik – például a légnyomásváltozás miatti fülfájás – , de itt is fel kell hívni arra a figyelmet, hogy ha néhány napon belül nem múlik el a fájdalom, mindenképpen forduljunk szakorvoshoz. Különösen igaz ez a mélyebben fülbe jutott tárgyakra, amit ne próbáljunk meg otthon kiszedni, mert szinte biztos, hogy rontunk a helyzeten.

Tehát összefoglalva, a fülfájás lehetséges oka lehet

  • bakteriális, vírusos vagy gombás fertőzés
  • kemikáliák, például tusfürdő által okozott irritáció
  • sugárzó fogfájás
  • fülbe került idegen test vagy anyag, esetleg víz
  • és a légnyomásváltozás is.

A fülgyulladás tünetei

A fülfájás leggyakrabban mégis a fül baktériumok, vírusok vagy gombák okozta gyulladása miatt jelentkezik. Fontos figyelni és felismerni a tüneteket, amelyek a következők lehetnek:

  1. Fülben érzett erős fájdalom: A fülgyulladás egyik legjellemzőbb tünete a heves fájdalom, amely lehet tompa vagy éles. Ez a fájdalom állandóan vagy időnként is jelentkezhet.
  2. Halláscsökkenés: A középfülgyulladás esetén a hallócsövek duzzanata és tömlődése miatt halláscsökkenés tapasztalható. Ez a halláscsökkenés abból adódik, hogy a nyomásnövekedés a hanghullámok átvitelét a dobhártyán keresztül megzavarja.
  3. Hallójáratból folyadék szivárgása: A középfülgyulladás miatt a hallójáratból időnként gennyes vagy véres folyadék szivároghat. Ez a folyadék a gyulladásos folyamat eredményeként jelenik meg, és általában a fájdalom enyhülése után kezd el kifolyni.
  4. Fokozott fülzsibbadás: Az érintett fülben fokozott zsibbadás érezhető, amelyet a gyulladás és az idegirritáció okoz.
  5. Hőemelkedés és láz: A középfülgyulladás együtt járhat lázzal, különösen gyermekeknél. A testhőmérséklet emelkedése a szervezet reakciója a fertőzés ellen.
  6. Egyensúlyzavarok: A belső fül gyulladása esetén egyensúlyproblémák, szédülés vagy szédítő érzés is előfordulhat.
  7. Fülzúgás: A fülgyulladás során fülzúgás (tinnitus) is kialakulhat, ami kellemetlenséget okozhat.

A fül részei

Otthoni fájdalomcsillapítás fülfájás esetén

Előfordulhat, hogy beletelik néhány napba, amíg eljutunk a megfelelő szakorvosi rendelésre, a fülfájás azonban bizonyos esetekben annyira megnehezíti a hétköznapi életünket, hogy muszáj valamilyen fájdalomcsillapító módszerhez folyamodnunk. Az otthoni fájdalomcsillapításhoz érdemes megfogadni néhány tanácsot.

Óvatosan a fülcseppekkel!

Sokan ilyenkor fülcseppekhez nyúlnak, azonban ezek használata akár kockázatos is lehet. Nem lehetünk ugyanis biztosak abban, hogy a dobhártyánkon keletkezett-e valamilyen sérülés, esetleg átszakadt-e. Ha igen, akkor semmi esetre sem szabad használnunk ilyen készítményeket. 

A szakorvosi vizsgálat ki fog terjedni a dobhártya megvizsgálására is, az orvos pedig ennek tükrében dönt a megfelelő kezelésről.

Fájdalomcsillapító gyógyszerek

A nem-szteroid, szájon át szedhető gyulladáscsökkentő gyógyszerek ilyenkor jó szolgálatot tehetnek. Amire ilyenkor fel kell hívni a figyelmet, hogy csecsemőknek, kisgyermekeknek ne adjunk aszpirin tartalmú készítményt, mivel súlyos, életveszélyes állapotot idézhet elő náluk. 

Kisgyermek érzékeny fülfájásra
Kép forrása: rawpixel.com

Az ő esetükben konzultáljunk orvossal vagy gyógyszerésszel, aki a gyermek életkorának megfelelő gyógyszert fog javasolni és a megfelelő adagolásról is tájékoztat minket.

Hideg vagy meleg borogatás?

A fájdalmat kiváltó októl függően használhatjuk a hideg vagy a meleg borogatást. A gyulladásos folyamatok elején még a meleg borogatás is képes a fájdalom csillapítására. Egyes esetekben a kettő váltakozása fog fájdalomcsökkentő hatást eredményezni. 

Erre a célra az egyik legpraktikusabb eszköz a gyógyszertárakban, drogériákban, szupermarketekben olcsón beszerezhető gélpárna, amely melegítésre és hűtésre egyaránt alkalmas. Arra azonban figyeljünk, hogy közvetlenül ne helyezzük a fájdalmas területre, hanem például egy törölközőn keresztül hajtsuk végre a kezelést.

Szakorvosi kezelés

A fül-orr-gégész a fájdalmat kiváltó okra fog fókuszálni a vizsgálat során és annak tudatában fogja kiválasztani a megfelelő kezelés módszert. Fontos, hogy 2-3 napnál tényleg ne várjunk többet a szakrendelés felkeresésével, mivel a fülfájást komolyabb betegség is okozhatja, ami kisgyermekekre különösen veszélyes lehet. 

Ha ilyen eset áll fenn, érdemes mielőbb klinikánk komoly szakmai múlttal rendelkező fül-orr-gégész szakorvosaihoz fordulnia, akik a pontos diagnózis felállítását követően megkezdik az adott betegség szakszerű kezelését. Különösen igaz ez a gyulladásos megbetegedésekre, ahol a fájdalom már egy előrehaladott állapotra utalhat.

Időpontfoglalás