Magánklinikánkon ehhez a legmodernebb diagnosztikai eszközök találhatók meg annak érdekében, hogy a páciensek a leghatékonyabb gyógykezelést kaphassák.
Fül-orr-gégészeti magánrendelésünk gyermekek és felnőttek részére egyaránt elérhető.
Az Oktogon Medical Centerben elérhető fül-orr-gégészeti vizsgálatok:
- Felnőtt fül-orr-gégészeti vizsgálat
- Gyermek fül-orr-gégészeti vizsgálat
- Hallásvizsgálat
A fül-orr-gégészeti vizsgálatokról általános, bővebb leírást az alábbiakban olvashat:
A fül orr gégészet tudománya a garat, a gége, a teljes szájüreg, az ízlelő-, szagló- és hallószervek problémáival foglalkozik.
Mikor van szükség fül-orr-gégész szakorvos felkeresésére?
Amennyiben
- felsőlégúti megbetegedést, megfázásos tüneteket, fülfájást észlel;
- legalább három hétig elhúzódó rekedtséget és gyakori köhögést tapasztalunk;
- múlni nem akaró halláscsökkenés, fülzúgás vagy szédülés jelentkezik;
- gyakori és intenzív középfülgyulladástól szenvedünk;
- nyaki nyirokcsomók megjelenését, vagy korábbiak jelenetős növekedését érezzük;
- nyelési nehézségek és állandó gombócérzés lép fel;
- minden előjel, így például fertőzés vagy megfázás nélkül duzzanat jelentkezik az arcon vagy a nyakon;
- ismétlődő és gyakori heves orrvérzéssel találkozunk.
Ez történik egy fül-orr-gégészeti vizsgálaton
Fülproblémák esetén
Amennyiben fülproblémákkal jelentkezünk fül orr gégészeti magánrendelésen, a szakorvos az általános állapotfelmérés során ellenőrzi a külső hallójáratokat, majd a dobhártyákat egy fültölcsér, esetleg otoszkóp vagy mikroszkóp segítségével.
A hallószerv megfelelő működése hangvillás vizsgálattal történik, tímpanometriával, süketkamrában kivitelezett hallásméréssel, de csecsemők esetében ez csak otoacusticus emissioval valósulhat meg. Bizonyos fülproblémák esetében elengedhetetlenek a jelentősebb képalkotó vizsgálatok, mint a CT vagy az MRI, amihez a szakorvosok szükség esetén beutalót biztosítanak a páciensek számára.
Orrproblémák esetén
Az orrhoz kapcsolódó problémák esetében a szaglószerv külső vázának felmérésére csak akkor kerül sor, ha orrcsont-törés gyanúja áll fenn. Az úgynevezett kopogtatásos érzékenység-vizsgálat azonban mindig elengedhetetlen az orrmelléküregek gyulladásának megállapítása céljából. Az orr általános vizsgálata rendszerint azonban úgynevezett orrspekulummal történik, ami egy fémből készült, az orr nyílásának feltárására szolgáló eszköz. Ha a probléma mélyebben helyezkedik el, sor kerülhet endoszkópos vizsgálatra, ami az orrgarat és a fülkürtök állapotát is fel tudja mérni. Az orrüreg teljes áttekintése mindig fiberoszkóppal történik, ami a többi vizsgálathoz hasonlóan fájdalommentesen, érzéstelenítés nélkül, legfeljebb kisebb kellemetlenség társaságában végezhető el. Bakteriális, vírusos vagy gombás fertőzés esetén szükség lehet még az orr váladékának mikrobiológiai tenyésztésére is, ami mindig speciális laboratóriumban, mintavétel után történik.
A szájüreg és a szájgarat problémái esetén
Ha problémánk a szájüregben vagy a szájgaratban található, az egyik első orvosi beavatkozás a nyelvlapoc által történő szemrevételezés. A nyelvlapoccal a nyelv lesüllyeszthető, ezáltal láthatóvá válnak a garatmandulák, a szájpadlás, a hátsó garatfal, a fogíny és a szájfenék is. A lapoc segíthet a garatmandulák megvizsgálásában, ezáltal ha a szerv gennyes elváltozásának gyanúja áll fenn, az eszközzel a szakorvos a mandula megnyomásával azonnal megbizonyosodhat annak váladéktartalmáról. Szükség esetén a szájüreg és a garat nyálkahártyájáról mintavételezésre is sor kerülhet mikrobiológiai tenyésztés céljából. A fül orr gégész szakorvos a vizsgálat során a nyelv mozgatására való felszólítással bizonyosodik meg a kapcsolódó ideg épségéről, a nyálmirigyek masszázsával pedig azok megfelelő működéséről és a váladék tisztaságáról. Különféle mimikai tesztekkel, így homlokráncolással, mosolygással, a szem becsukásával vagy a pofazacskó felfújásával történhet továbbá az arcizmokhoz kapcsolódó arcidegi funkciók ellenőrzése.
A gége és az algarat problémái esetén
Mivel az algarat és a gége úgy helyezkednek el, hogy a szájüregen keresztül nem láthatók tisztán, ezért ellenőrzésükhöz speciális eszközökre van szükség, melyek a beteg közreműködését igénylik. A fül orr gégész szakorvos ilyen esetben a nyelv kiöltését követően egy előmelegített nyeles tükörrel tudja feltárni a kérdéses szerveket úgy, hogy közben egy kisebb húzást gyakorol a beteg nyelvére azért, hogy az algarat és a gége jobban feltáruljanak. Bizonyos esetekben felléphetnek olyan anatómiai elváltozások, amikor az indirekt tükrözés nem hoz eredményt. Ilyenkor is ellenőrizhető a gége és az algarat környéke, méghozzá 90 fokos laringoszkóp vagy laringo-fiberoszkóp által.
Mivel a garat vizsgálata rendkívül kellemetlen, reflexszerű reakciója – öklendezés, köhögés – pedig elkerülhetetlen, a vizsgálat során helyi érzéstelenítés kérhető. Probléma vagy pontosabb feltérképezés esetén a szakorvosnak lehetősége van nyaki ultrahang, CT vagy MRI képalkotó vizsgálatok kérésére is, amihez az előjegyzésben és a beutaló írásában orvosaink szintén segítséget tudnak nyújtani.
Nyakproblémák esetén
A nyak problémáit a fül orr gégész szakorvos először külső, tapintásos vizsgálattal térképezi fel. Ennek részeként kitapintásra kerül a fül mögötti terület, a nagy nyálmirigyekhez kapcsolódó régiók, a nyaki nyirokcsomók, a pajzsmirigy, valamint a kulcscsont felett elhelyezkedő területek, de lehetőség van a nyak hátsó részének ellenőrzésére is. Probléma, elváltozás vagy pontosabb feltérképezés esetén szükség lehet mindemellett aspirációs citológiai vizsgálatra, valamint különféle képalkotó eszközök alkalmazására is.