Az ekcéma gyakori bőrbetegség, amely minden korosztályt érinthet, ugyanakkor gyakorisága és megjelenési formái életkoronként eltérhetnek. Az ekcéma ugyan nem fertőző, de az érintetteknek erős kellemetlenséget és olykor még fájdalmat is okozhat.
Az alábbiakban részletesen bemutatjuk az ekcéma fajtáit képekkel illusztrálva. Megismerheti a bőrbetegség egyes típusait, megtudhatja, milyen formában jelentkeznek ezek és hogyan érintik a bőr különböző részeit, valamint azt is, mi a legmegfelelőbb kezelési módszer az ekcéma egyes fajtáira.
Az ekcéma nem fertőz, de csecsemőket is érintheti
Az ekcéma olyan bőrbetegség, amely gyulladásos reakciókat okoz: tipikus tünetek, hogy a bőr vörös és érzékeny lesz és nagyon viszket. Szakorvosok úgy is mondják, hogy a bőrön "pikkelyes" vagy "fekélyes" felületek is megjelennek. Azonban fontos, hogy az ekcéma nem fertőző, nem tud terjedni érintéssel sem emberről emberre, de kellemetlenségei, fájdalmai és eltérő kiváltó okai miatt nagyon fontos a pontos diagnózis és a céltudatos kezelés. Meg kell jegyezzük, hogy az ekcéma csecsemők és kisgyermekek esetében is gyakran előfordul, a felnőttek, idősek közül pedig főként azokat érintheti, akiknek csökkent a bőrük természetes védőképessége vagy allergiára hajlamosak.
Az ekcéma típusai
Atópiás dermatitis (Atopic dermatitis)
Az atópiás dermatitis, ismertebb nevén neurodermitisz, az egyik leggyakoribb ekcéma típus, és persze felnőtteknél is előfordul, de főként a gyerekeket érinti.
Forrás: wikidoc.org
- Jellemző tünetek: Az érintettek erős viszketést, bőrük szárazságát érzik, az ekcémás bőrterületeken vörös, gyulladt foltok vannak, gyakran a könyökön, térdhajlatban, az arcon és a nyakon jelentkeznek.
- Kiváltó okok: Az atópiás dermatitis mögött állhat genetikai hajlam is, vagy az immunrendszer túlreakciója, a bőr védőfunkciójának gyengülése is. Számtalan dolog kiválthatja: előjöhetnek a tünetek allergénektől (pollen, állati szőr), irritáló hatású vegyszerektől (szintetikus anyagok, erős szappanok), stressztől, de az időjárás változásaitól is.
- Kezelés: Nincs gyógyír az atópiás dermatitisre, a tünetek kezelhetők. Gyakran ajánlunk hidratáló, vagy kortikoszteroid tartalmú krémeket, antihisztaminok szedését akut tünetek esetén. Ha tudjuk, mi volt a kiváltó tényező, akkor annak elkerülése erősen javallott.
Kontakt ekcéma (Contact dermatitis)
A kontakt ekcéma az ekcémának olyan fajtája, ami akkor alakul ki, amikor a bőr közvetlenül érintkezik irritáló vagy allergizáló anyagokkal. Két típusát is megkülönböztetjük: az irritatív és az allergiás kontakt dermatitist.
Forrás: Wikimedia
- Jellemző tünetek: Gyakran a kezeken látható, jellegzetesen pont ott jelenik meg a bőrön, jól észrevehetően, éles határokkal, ahol a bőr az adott anyaggal érintkezett. Többnyire azonnali a piros bőrreakció, a bőr felduzzadhat, viszketéssel, égő érzéssel és gyakran hólyagképződéssel is járhat.
- Kiváltó okok: Az irritatív kontakt forma esetében éppen a gyakori kézmosás okozza a bajt, mikor a kéz gyakran érintkezik tisztítószerekkel, oldószerekkel, kemikáliákkal. Allergiás kontakt dermatitis esetén a reakció olyan allergén anyagok miatt alakulhat ki, mint a nikkel, a gumi, kozmetikumok, de bizonyos növények is.
- Kezelés: A legfontosabb a kiváltó anyag azonosítása és elkerülése. Tüneti kezelésre alkalmasak kortikoszteroid tartalmú krémek, antihisztaminok, és bőrpuhító, hidratáló krémek. Súlyos esetekben azonban orvosi segítségre van szükség.
Seborrheás dermatitis (Seborrheic dermatitis)
A seborrheás dermatitis ugyancsak gyakori ekcéma típus, amely főleg az olajosabb bőrterületeken jelenik meg, mint a fejbőr, az arc, a mellkas felső része
Forrás: blogspot.com
- Jellemző tünetek: Jellemzően piros, zsíros kinézetű kiütéseket okoz, amelyek sárgás, zsíros korpát képeznek, ott jelenik meg, ahol a bőr zsírosabb. Mivel gyakran a fejbőrön ütközik ki, sokan rögtön azt gondolják róla, korpásodás. Ugyanakkor a bőr hámlása is megfigyelhető.
- Kiváltó okok: A seborrheás dermatitis kialakulásának okat nem teljesen ismertek, de szakemberek szerint egy bizonyos gombafajta (Malassezia) szerepet játszhat a megjelenésében, a gyenge immunrendszer reakciói és a stressz is. Hormonális változások vagy bizonyos gyógyszerek szedése is elősegíthetik a tünetek kialakulását.
- Kezelés: Gyakran javaslunk gombásodás elleni sampont, krémeket vagy egyéb oldatokat, olyan kortikoszteroidokat tartalmazó krémeket, amelyek a bőrirritációt és a gyulladást képesek csökkenteni. Bőrpuhító és hidratáló szerek is jót tehetnek az érintett területeken.
Nummuláris ekcéma (Nummular eczema)
A nummuláris ekcéma még ismert nummuláris dermatitis néven. Kerek, érmeszerű, piros bőrelváltozásai jellegzetesek, elsősorban a lábon, a kezeken és a testünk törzsén jelennek meg.
Forrás: wikidoc.org
- Jellemző tünetek: Az ekcémának ez a fajtája pikkelyes, gyakran nedvező bőrfoltok formájában nyilvánul meg, az elváltozások környékén erős viszketést éreznek a páciensek. Ráadásul ezek a foltok idővel hámlani is kezdenek, azonban be is gyógyulnak. Az érintett területek sötétbarnássá vagy vörösessé válhatnak.
- Kiváltó okok: Bár a pontos kiváltó okai ennek a bőrbetegségnek sem ismertek, a nummuláris ekcéma esetében gyakori, hogy előzőleg valamilyen bőrsérülés, allergiás reakció történt, vagy túlzottan kiszáradt a bőr.
- Kezelés: Többnyire gyulladáscsökkentő és viszketéscsillapító krémek ajánlottak, valamint olyan készítmények, amelyek intenzíven képesek a bőrt hidratálni. Emellett, az érintett területeket védő, nem irritáló ruházat viselése is javasolt.
Diszhidrotikus ekcéma (Dyshidrotic eczema)
A diszhidrotikus ekcéma, más néven pompholyx elsősorban a kéz és a lábujjak ujjbegyeinek oldalain, valamint a tenyéren és a talpon jelenik meg kis, viszkető, folyadékkal telt hólyagok formájában.
Forrás: Wikipedia
- Jellemző tünetek: A diszhidrotikus ekcéma jellegzetesen intenzív viszketéssel és égő érzéssel járó hólyagokat okoz, amelyek idővel kiszáradhatnak, hámlanak, és akár berepedezhetnek is.
- Kiváltó okok: Ez a típus a stressznek, a nikkellel vagy kobalttal való érintkezésnek is “köszönheti” kialakulását, vagy más allergéneknek, amelyek még túlzott izzadást is előidézhetnek. Szintén megfigyelték, hogy néhány ember számára az időjárási változások, mint a magas hőmérséklet és páratartalom, kiváltó tényezők lehetnek.
- Kezelés: Ugyancsak kortikoszteroid krémek használata javasolt a gyulladás enyhítésére, antihisztaminok a viszketés csökkentésére, valamint speciális bőrápoló termékek, amelyek segítenek fenntartani a bőr nedvességtartalmát. Súlyos esetekben orvosi beavatkozásra is szükség lehet: például szteroid injekciókra vagy ultraibolya fényterápiára is szükség lehet.
Összegzés
Az ekcéma minden fajtája különleges kezelési módszereket és megelőzési stratégiákat igényel. Az egyes típusok megértése kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a betegek megfelelő bánásmódot és enyhülést találhassanak tüneteikre. Az ekcéma kezelése komplex, bőrgyógyászati kezelésektől életmód változtatások bevezetéséig sokféle megközelítés szükséges lehet - gyógyítani sajnos nem lehet, csak kezelni, de hatékonyan. Rendkívül fontos, hogy az érintettek folyamatosan tájékozódjanak és együttműködjenek kezelőorvosaikkal a javulás legjobb mértékének elérése érdekében.
Amennyiben bőrgyógyászati problémáira szeretne megoldást, illeltve felmerül az ekcéma gyanúja és szeretné kikérni egy szakember véleményét, foglaljon időpontot bőrgyógyászati szakrendelésünkre.
Bőrgyógyászaink mindenben állnak szíves rendelkezésére.