A periorális dermatitis viszonylag gyakori bőrbetegség, amely leginkább a száj környékét érinti. Piros, gyulladt formában jelenik meg a bőrön, viszketést, égő érzést okoz, s leggyakrabban a fiatal, középkorú nőknél. Cikkünkből kiderül, hogyan gyógyítható és részletes információkat adunk arról, hogyan zajlik az OMC-nél a bőrgyulladásos állapot diagnózisa és kezelési módja.
Látványos, piros foltcsoportok
Olyan összetett bőrgyulladásos állapot, amely az arcot, s elsősorban a száj környékét érinti, az elnevezés is erre utal. De az sem ritka, hogy az orr és a szem körüli területekig is elér: a bőrön apró, piros, gyulladt foltokat, kitüremkedéseket látunk, amelyek sűrű, sajnos nagyon látványos, rózsaszínes csoportokat alkothatnak, jelentős kellemetlenséget okozva - ugyanis erősen viszkethet és égető érzéssel is jár és értelmszerűen nem szerencsés hozzányúlni, irritálni a gyulladt bőrt.
Kozmetikumok is okozhatják
A betegség hullámzó lefolyású, vagyis időszakosan jelenthet az érintetteknek súlyosabb állapotot, s állhat be gyorsan a javulás. Hogy mi váltja ki, pontosan nem tisztázott: okozhatják a periorális dermatitist hormonális változások, az érzékeny bőrért felelős genetikai hajlam, lehet fogamzásgátlóktól, de akár hosszútávú szteroid krémek és egyes kozmetikai termékek is felelhetnek a kialakulásáért. Ezeken kívül a magas hőmérséklet, UV-sugárzás is provokálhatja a tüneteket.
Forrás: Pexels
Kezelés nélkül a tünetek rosszabbodnak
Amellett, hogy a bőr látványosan gyulladt és érzékeny lesz, szárazzá és érzékennyé válhat, amit csak ronthat, ha tovább használunk kozmetikumokat, vagy ha az arcunkat mossuk. A tünetek sajnos idővel rosszabbodhatnak akkor, ha nem megyünk időben orvoshoz megfelelő kezelésért, ráadásul stresszes időszakokban vagy hormonális változásokkal, akár terhesség idején is azt figyelhetjük meg, hogy romlik a helyzet.
Periorális dermatitis kezelése
Az Oktogon Medical Centerben kiemelt figyelmet szentelünk a periorális dermatitis egyéni kezelési tervének kidolgozására - sokszor ugyanis, az eltérő kialakulás miatt, egyéni kezelésre van szükség. Integrált megközelítést alkalmazunk: kombinálja a gyógyszeres terápiát, az életmód tanácsadást és szükség esetén pszichológiai támogatást is biztosítunk a betegeknek.
Periorális dermatitis kezelésének menete
A diagnózis a bőrtünetek alapos vizsgálatán alapul, ezzel indul. A bőrgyógyászok a vizuális megfigyelés után kiegészítő teszteket is végezhetnek: bőrbiopsziát vagy allergiateszteket azért, hogy a hasonló tünetekkel jelentkező más bőrbetegségeket, mint a rozácea vagy az ekcéma, kizárják. Ugyancsak megnézik a kórtörténetet is. A kezelési folyamat célja a tünetek enyhítése és a megelőzés, így a periorális dermatitis megoldására topikális (azaz helyi) készítményeket és orális (azaz szájon át szedhető) gyógyszereket alkalmazhatunk.
Forrás: Pexels
Az egyéni tünetek miatt változik a gyógymód
Orvosaink a betegek részére életmód tanácsadást nyújtanak, ami magában foglalja a bőrápolási rutinokról, a megfelelő táplálkozásról és stresszkezelési technikákról szóló ajánlások diskurzusát. Sajnos a betegség tünetei sokakban válthatnak ki szorongást, stresszt, de pszichológiai támogatást ugyancsak biztosítunk.
Mi gyógyítja meg a periorális dermatitist?
A javulás felé vezető út mindenképpen a kiváltó tényezők elhagyásával kezdődik: a bőrgyulladást esetlegesen okozó szereket, szteroid krémeket, irritáló kozmetikumokat el kell hagyni. Bár az érintett területeket tisztán kell tartani, a mosakodás csak nagyon gyengéd bőrápolási termékekkel javasolt.
Az orvosok általában antibiotikum tartalmú krémeket írnak fel, amelyeknek egyaránt gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatásuk van. Szájon át szedhető (azaz orális) antibiotikumokra többnyire súlyosabb esetekben van szükség.
Mint utaltunk rá, komplex a megközelítésünk: probiotikumokat és diétát is javasolhatnak szakembereink az immunrendszer erősítésére, valamint a bőr állapotának javítására.
Egy vizsgálat elegendő lehet?
A kezelés, ha megkezdődik, hetekig is eltarthat, rendszeres követési vizsgálatokkal ellenőrizzük ugyanis a bőr állapotának javulását. Mivel érzékeny betegségről van szó, olykor menet közben kell a kezelési terven is változtatni, ha az nem elég hatékony. Ha az akut tüneteket megszüntettük, a hosszú távú kezelési stratégiára állunk át, hogy a kiújulást megelőzzük. Ezért fontos a követés: ha a bőrgyulladás életmódbeli okok miatt kezdődött, akkor azok elhagyásával, a változtatások fenntartásával, illetve preventív bőrápolási technikákkal tudja biztosítani maga a páciens is a saját gyógyulását.
Milyen gyorsan válik láthatóvá a kezelés eredménye?
A kezelés hatékonysága változó, és függ az egyéni reakciótól és a használt kezeléstől. Néhány beteg már néhány hét után javulást tapasztal, míg másoknál hosszabb időre lehet szükség a látható eredmények eléréséhez.
Hogy előzzük meg a periorális dermatitis kialakulását?
Mint jeleztük, az állapotot kiváltó termékeket, agresszív bőrápoló termékeket, fluoridos fogkrémeket avagy a szájon át szedhető fogamzásgátlókat - már ha állapotunkat ezek okozták - ki kell váltanunk mással, tovább már ezeket nem szabad használni. Erősen javasolt lágy, alkohol- és illatanyag-mentes bőrápoló termékeket venni. Kerülendő a gyakori arcmosás és az arcbőr dörzsölése, mivel ez irritálhatja a bőrt. És mindig használjon tiszta törölközőt az arc szárításához!
Miért fontos a diéta, ha periorális dermatitisünk van?
Mert a diétának, a zöldségben és gyümölcsben gazdag étrendnek fontos szerepe van a bőr egészségében, így a bőr állapotának javításában. A cukros, feldolgozott élelmiszerek fogyasztása azért kerülendő, mert ezek gyulladást okozhatnak a szervezetben, ezért is egészséges több friss zöldséget, gyümölcsöt fogyasztani.
Forrás: Pexels
Napra sem lehet menni?
Az UV-napsugárzás súlyosbíthatja a tüneteket, ezért alacsony irritációt okozó napvédőt ajánlott használni, ha napfénynek van kitéve a bőrünk. A megfelelő önápolás mellett fontos a bőrgyógyásszal folytatott rendszeres konzultáció.
Hogyan különböztethető meg a periorális dermatitis más bőrbetegségektől?
A periorális dermatitis tipikusan a száj körüli bőrt érinti apró, gyulladt papulákkal és pustulákkal jelentkező betegség. Ezzel szemben az ekcéma nagyobb, viszkető területeket okoz, míg a rozácea pirosságot és értágulatot idéz elő, főként az orron és az arc középső részén.
A periorális dermatitisből meg lehet teljesen gyógyulni?
Bár a periorális dermatitis kezelhető, és a tünetek jelentősen csökkenthetők, hosszú távú kezelés és az életmódbeli változások szükségesek lehetnek a betegség kiújulásának elkerülése érdekében. A megfelelő kezelés mellett sok beteg tapasztal tünetmentes időszakokat, ugyanakkor sajnos a kiújulás lehetséges.
Gyerekeket érinthet-e a periorális dermatitis?
A periorális dermatitis gyerekeknél is előfordulhat, bár gyakrabban érinti a fiatal felnőtteket, különösen a nőket. Gyerekeknél a tünetek hasonlóak lehetnek, mint felnőtteknél, beleértve a gyulladt, piros kiütéseket a száj körül, esetleg az orr és az arccsontok körül is. A kezelés általában magában foglalja az irritáló tényezők, például bizonyos bőrápoló termékek vagy topikális szteroidok elkerülését. Fontos, hogy gyermekorvos vagy gyermek bőrgyógyász felügyelete mellett kezeljék a betegséget, hogy a kezelés biztonságos és hatékony legyen!
Összegzés
A periorális dermatitis kezelése az Oktogon Medical Centerben átfogó megközelítést jelent, amely az egyéni szükségletek felmérésétől kezdve a specifikus kezelési terv kialakításán át az életmód tanácsadásig és a hosszú távú megelőzésig terjed. A kezelés során a bőrgyógyászok gondos diagnózist állítanak fel, személyre szabott gyógyszeres terápiát javasolnak, és támogatást nyújtanak a betegeknek az életmódbeli változások megvalósításában. Szoros követés és rendszeres értékelés biztosítja, hogy a kezelési terv mindvégig hatékony maradjon a beteg állapotának javulása és a betegség kiújulásának minimalizálása érdekében.