A pajzsmirigy-alulműködésről röviden
Ahhoz, hogy a pajzsmirigy-alulműködést részletesebben be tudjuk mutatni, először néhány szóban érdemes ismertetni a pajzsmirigy működését, a szervezetben betöltött szerepét.
A pajzsmirigy a nyak elülső részén, a gége alatt található, pillangó alakú belső elválasztású mirigy. Négy csúcsán helyezkedik el a négy mellékpajzsmirigy. A pajzsmirigy élettani feladata a pajzsmirigyhormonok termelése, amelyek meghatározó szerepet játszanak a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, az agy működésében, a testhőmérséklet beállításában, a szívritmus irányításában, a szexuális vágy fenntartásában vagy akár a növekedésben. Lényegében nincs olyan érzékszervünk, aminek működésére ne lennének hatással a pajzsmirigyhormonok.
A pajzsmirigy működésére az agyalapi mirigy, egész pontosan az általa termelt pajzsmirigyserkentő hormon (TSH) van hatással. Ha a szervezetnek több pajzsmirigyhormonra van szüksége, megemelkedik a TSH szintje, ha pedig több pajzsmirigyhormont termel a szervezet az éppen szükségesnél, a TSH szintje lecsökken.
A pajzsmirigy által termelt két legfőbb hormon a trijód-tironin (T3) és a tiroxin (T4).
Pajzsmirigy-alulműködés, azaz orvosi nevén hipotireózis alatt azt az állapotot értjük, amikor a szervezet szövetei nem jutnak hozzá a megfelelő működéshez szükséges minimális mennyiségű pajzsmirigyhormonhoz. Mivel a pajzsmirigyhormonok a szervezet szinte összes sejtjére hatással vannak, ezért a tünetek is rendkívül változatos formában jelennek meg. A betegség kialakulásának leggyakoribb oka a pajzsmirigy elégtelen működése, ezt orvosi szakkifejezéssel primer hipotireózisnak nevezik, de létrejöhet az agyalapi mirigy csökkent TSH-termelése (szekunder hipotireózis), valamint a szövetekben fennálló pajzsmirigyhormon-rezisztencia révén is. Egy másik, szubjektívnek nevezhető csoportosítási forma a manifeszt és a szubklinikus pajzsmirigy-alulműködés. Előbbi esetében a TSH emelkedése mellett a pajzsmirigyhormon-szintek is csökkennek, míg utóbbinál „csak” a TSH mértéke nem megfelelő, a T3 és T4 hormonoké igen. Ebből is következik, hogy a szubklinikus típus a betegség enyhébb formáját jelenti. Végül olyan csoportosításról is beszélhetünk, ami a betegséget veleszületettként, illetve az életünk során szerzettként különíti el. Meg kell említenünk még a magas halálozási aránnyal is járó mixödémás kómát is, ami a pajzsmirigy-alulműködés legsúlyosabb formája, a későbbiekben erről is lesz még szó részletesen.
A pajzsmirigy-alulműködés előfordulása
A veleszületett formában megjelenő pajzsmirigy-alulműködés négyezer újszülöttből egyet érint, oka genetikai eltérés. A szerzett formánál a betegek közül a nők aránya akár tízszerese is lehet a férfiakénak. A betegség az átlagosnál nagyobb mértékben fordul elő Japánban, ahol a genetikai tényezőkön túl a magas jódtartalmú étrend (pl. sushi, tengeri algák, egyéb tengeri növények). Végül a pajzsmirigy-alulműködéses megbetegedések csekélyebb részét teszik ki a túlműködés kezelése során végrehajtott műtétek vagy például a radiojód-kezelés.
Összességében elmondható, hogy egy viszonylag gyakori kórképről van szó, a gyakoriság pedig az életkor előrehaladtával növekszik, és a nőket sokkal inkább érinti, mint a férfiakat.
A pajzsmirigy-alulműködés okai
A pajzsmirigy-alulműködésnek, valamint a pajzsmirigyhormon elégtelen hatásfokának hátterében többféle betegség húzódhat meg. Először a felnőttkori alulműködés kiváltó okait fogjuk csoportosítani.
1. Primer pajzsmirigy-alulműködés
A primer pajzsmirigy-alulműködésnél maga a pajzsmirigy betegszik meg. Azokban az országokban, amelyek jó jódellátottsággal rendelkeznek, a leggyakoribb kiváltó ok a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegsége. Ennél a kórképnél a pajzsmirigysejtek elpusztítása sejtes immunválasz következménye. Elhúzódó, lassan romló betegség, aminél több év is eltelhet, mire kimutathatóvá válik a pajzsmirigy-alulműködés.
A Basedow-kórnál csak ritkán jelenik meg alulműködés, ha ez kialakul, annak gátló antitestek megjelenése az oka.
A következő eset, ami pajzsmirigy-alulműködést vált ki, a pajzsmirigy műtéti úton történő eltávolítása. Ennek mértékét a megmaradt pajzsmirigyszövet nagysága határozza meg.
Hasonló hatása van a radiojód-kezelésnek is. Különösen gyakori az alulműködés kialakulása, ha a kezelésre Basedow-kór miatt volt szükség.
Meg kell említeni azt az esetet is, amikor a nyaki régiónál valamilyen okból külső sugárkezelést hajtanak végre. Ilyenkor az alulműködés mértéke a pajzsmirigyet ért sugárdózis mennyiségétől függ. Ha a pajzsmirigyet csak szórt sugárzás éri (tipikusan ilyen fordulhat elő az emlőrák kezelésénél), akkor nagyobb az esélye az autoimmun pajzsmirigygyulladás kialakulásának.
Sajnos még ma is előfordulnak olyan területek a világon, ahol a jódhiány még népegészségügyi probléma, melynek következtében magas a pajzsmirigy-alulműködésben érintettek száma.
Ugyancsak fontos befolyásoló tényezők lehetnek bizonyos gyógyszerek is. Ezek közül leginkább a tireosztatikumok megemlítése fontos, mivel ezek a leginkább alkalmazott szerek pajzsmirigy-túlműködés esetén, viszont túladagolásuk alulműködéshez vezethet. Emellett a ma még viszonylag újdonságnak számító biológiai terápiákhoz kapcsolódóan is számos olyan új készítmény is megjelent már, ami a pajzsmirigyműködést befolyásoló mellékhatással is rendelkezhet. Ezek ismerete szintén fontos a későbbi kezelés kiválasztása szempontjából is.
Végül utalni kell a TSH-receptor funkciócsökkenéssel járó mutációjára is, mint alulműködést kiváltó körülményre.
2. Centrális pajzsmirigy-alulműködés
A centrális pajzsmirigy-alulműködés oka a hipotalamusz és az agyalapi mirigy betegségeire vezethető vissza. Jóval ritkábban jelenik meg, mint a primer alulműködés és rendszerint enyhébb tünetekkel is jár. Egyre gyakrabban fedezik fel a koponyát ért traumák után.
3. Generalizált pajzsmirigyhormon-rezisztencia
A pajzsmirigyhormon hatásának csökkentését többféle genetikai hiba idézheti elő. A legrégebbit valamivel több mint 60 éve ismerjük, ez a pajzsmirigyhormon β-receptorának csökkent érzékenysége. A betegségre a domináns öröklődés jellemző. Változatos tüneteket produkál, súlyossága a rezisztencia mértékétől függ. Más génhibáknál az X kromoszómához kapcsolódó öröklődés figyelhető meg, ezért az érintett fiúcsecsemőknél súlyos izombetegségek, táplálási nehézségek, ízületi kontraktúrák, súlyos mentális elváltozások következhetnek be.
Az alábbi táblázat segít összefoglalni a különböző okokat.
A fentiektől függetlenül a gyermekek kapcsán a születési rendellenességet is meg kell említeni, aminek lényege, hogy a csecsemők nem megfelelően működő pajzsmiriggyel vagy pajzsmirigy nélkül jönnek a világra. Ennek jelei csak nagyon ritkán fedezhetők fel, ezért születés után a sarokból vett vérminta segítségével szükséges szűrni az újszülötteket.
A pajzsmirigy-alulműködés rizikófaktorai
Ennél a betegségnél is vannak olyan rizikófaktorok, melyek megléte növeli a kialakulás kockázatát. Sajnos leginkább olyan tényezőkről van szó, melyeken nem igazán lehet változtatni. Ezek a következők.
1. Nem
A nőket sokkal nagyobb mértékben érinti a betegség, mint a férfiakat.
2. Életkor
Bármely életkorban előfordulhat alulműködés, de az idő előrehaladtával nagyobb a betegség kockázata.
3. Genetikai okok
Ha valakinek a családjában már volt másnak is valamilyen pajzsmirigybetegsége, nagyobb eséllyel alakulhat ki alulműködés a többi családtagnál is.
4. Autoimmun betegségek jelenléte
Az autoimmun betegségek szintén kockázatnövelő tényezők, ilyenek többek között a cukorbetegség vagy a köszvény.
5. Terhesség
A terhesség időszaka, illetve a szülés utáni hat hónap számít kockázatosabbnak az átlagnál.
6. Pajzsmirigy-túlműködés kezelése
A pajzsmirigy-túlműködés kezelése során több tényező is növelheti az alulműködés kialakulásának kockázatát. Műtéti beavatkozásnál ez lényegében törvényszerűen bekövetkezik, gyógyszeres kezelés, valamint sugárkezelés is nagyobb eséllyel vezethet a betegség kialakulásához.
A pajzsmirigy-alulműködés általános tünetei
A tünetekről általánosságban elmondható, hogy rendszerint lassabban alakulnak ki és nem kimondottan specifikusak, emiatt a betegség felismerése, diagnosztizálása nem nevezhető könnyűnek. Ez alól kivételt képez a pajzsmirigy sebészi eltávolítása, illetve a radiojód- kezelésen való átesés. Egyrészt ilyen eljárások után a kezelőorvos eleve számol az alulműködés megjelenésével, másrészt néhány hét elteltével jellegzetes klinikai képet produkál a betegség. Mivel a pajzsmirigyhormonok szinte minden szervrendszerre hatással vannak, ezért a tünetek is valamennyi szervrendszert érintenek, kezeletlenség esetén egyre súlyosabb formában. Az általános tünetek közé soroljuk a lelassultságot, a fáradékonyságot, az aluszékonyságot, a szellemi és fizikai aktivitás csökkenését, a mélyülő hangot, illetve a hidegtűrő képesség romlását.
A specifikusabb tüneteket ismertetve ki kell emelni a kardiovaszkuláris rendszer zavarait, mivel ezek meghatározó jelleggel bírnak a betegség során. Az alacsonyabb szívfrekvencia, a csökkenő perctérfogat következtében csökken a szövetek vérátáramlása és oxigénfelhasználása is. Kialakulhat magas vérnyomás, de akár szívelégtelenség is.
A fulladás szintén gyakori panasz, amit előidézhet az imént említett szívelégtelenség, az elhízás vagy tüdőbetegség is. Alvási apnoé is előfordul, ebben a nyelv megnagyobbodása játszhat szerepet.
Az alulműködés súlyosságának függvényében az összkoleszterinszint emelkedést mutat. Csökken a glükóz felszívódás a bélből, ezzel egyidejűleg a szövetek glükózfelvétele, az inzulinhatás – az inzulinhatás csökkenése miatt – elhúzódóvá válik. Az inzulinérzékenység fokozódik.
Bár a beteg étvágya csökken, mégis bekövetkezik enyhe súlygyarapodás, aminek az alapanyagcsere, az oxigénfelhasználás és a fizikai aktivitás csökkenése az oka. Az alapanyagcsere csökkenésére utal az átlagosnál alacsonyabb testhőmérséklet is.
Az emésztőszervrendszer érintettsége szintén megfigyelhető, ami nyelési zavarban, a gyomorürülés elhúzódásában, teltségérzetben, egyre gyakoribb székrekedésben ölt testet. A vizelet mennyisége ugyancsak csökken.
Az idegsejtek működésére a pajzsmirigyhormonok csökkenése alapvető hatással van. Alulműködés esetén a beteg gondolkodása lelassul, tanulási zavar, figyelemzavar, romló memória áll elő. Hangulatzavar, vonatott beszéd jön létre. A perifériás idegrendszer kapcsán rendkívül látványossá válik az ínreflexek lassulása. A megduzzadó kötőszövet miatt nem ritkák az alagútszindrómák sem.
A víz felszaporodik a kötőszöveti alapállományban, ami létrehozza a betegségre különösen jellemző, úgynevezett mixödémás arcot. A beteg bőrre sápadttá, sárgássá, szárazzá válik, tapintása hideg. Előfordul még foltos hajhullás, töredezett, száraz haj, a szemöldök egy részének jellegzetes kihullása. A körmök ugyancsak törékennyé válnak.A tünetek az izmokban is megjelennek. Az általános fáradékonyságon túl izomgyengeség, izomgörcs, izommerevség is fellép.
Ha a pajzsmirigy-alulműködés súlyosabb szintre emelkedik, az nőknél menstruációs zavarokhoz, a termékenység csökkenéséhez vezet. Férfiaknál csökkenő libidó, alacsonyabb tesztoszteronszint figyelhető meg. Terhességnél jelentősen megnövekszik a koraszülés vagy a vetélés esélye.
Az alábbiakban szerrendszerenként összegezzük a legfontosabb tüneteket.
Idegrendszer
- figyelemzavar,
- memóriazavar,
- tanulási nehézségek,
- szédülés,
- depresszió,
- lassú ínreflexek,
- carpal tunnel szindróma.
Kardiovaszkuláris rendszer
- magas vérnyomás,
- alacsony pulzus,
- szívizomkárosodások,
- perikardiális folyadékgyülem,
- szívelégtelenség.
Anyagcsere
- enyhe hízás csökkenő étvágy mellett,
- fázékonyság,
- alacsonyabb testhőmérséklet,
- csökkent alapanyagcsere,
- megnövekedett összkoleszterinszint.
Gyomor- és bélrendszer
- nyelési zavar,
- teltségérzet,
- csökkent gyomorürülés,
- gyakoribb székrekedés.
Veseműködés
- csökkent vizeletmennyiség,
- vízmérgezés.
Vérképző rendszer
- vérszegénység,
- vérzékenység,
- csökkent vértérfogat.
Légzőrendszer
- fulladás,
- alvási apnoe,
- szén-dioxid-megmaradás.
Bőr- és kötőszövet
- mixödéma,
- hajhullás, vastag szálú, töredezett haj,
- törékeny körmök,
- szemöldök jellegzetes kihullása,
- rekedtség,
- sápadt, száraz bőr.
Endokrin rendszer
- agyalapi mirigy sejtjeinek felszaporodása,
- prolaktin-túltermelődés,
- csökkent libidó,
- menstruációs zavarok,
- meddőség.
A mozgás szervrendszere
- izomgyengeség, izomgörcsök, merev izmok, izomfájdalom,
- alacsony növés,
- ízületi fájdalmak,
- ízületi folyadékgyülem,
- csontok növekedési zavara. Gyermekeknél, serdülőknél nagyon hasonló panaszok jelentkezhetnek, mint a felnőtteknél, de érdemes felhívni a figyelmet például az átlagnál később megjelenő csontfogakra, egyáltalán a test lassabb növekedésére. A hormonzavar miatt a pubertás kezdete is kitolódik, valamint a szellemi fejlődés is károsodást szenvedhet, lelassulhat.
Ha a fenti tünetek valamelyikét vagy azokból többet is észlelünk magunkon, akkor érdemes felkeresni endokrinológiai magánrendelésünket, ahol a pajzsmirigy-alulműködés terén komoly tapasztalattal és többéves gyakorlattal rendelkező szakorvosaink készséggel állnak a rendelkezésére. A tünetek között több olyan is van, ami általános vagy hétköznapi jellegűnek tűnhet, és sokan emiatt abba a hibába esnek, hogy nem tulajdonítanak nekik nagy jelentőséget, ami idővel állapotromláshoz vezethet. Éppen ezért fontos, hogy időben felvegye a kapcsolatot szakorvosainkkal.
Mixödémás kóma
Külön kell beszélnünk a szerencsére nagyon ritka, de életveszélyes mixödémás kómáról, ami a tartósan fennálló, súlyos, kezeletlen pajzsmirigy-alulműködés végstádiumában alakul ki. Jellemzője a fentebb már ismertetett tünetek jelentős felerősödése, diagnózisának felállításának három alapvető feltétele van.
1. Hőháztartási zavar, hipotermia
A téli hónapokban jellemző inkább a külső hideghez való csökkent alkalmazkodási képesség miatt. A betegek közel 90%-ában a maghőmérséklet 34 Celsius fok alatti volt.
2. Megváltozott tudatállapot
Ez alatt kóros aluszékonyságot (akár 20 órányi alvás), letargiát, zavartságot kell érteni. A tudatállapot váltakozhat, a komatózus szakaszok között a beteg ébreszthető lehet.
3. Valamilyen kiváltó tényező jelenléte
Súlyos állapotú alulműködéses betegnél ilyen lehet például a stroke, a hidegexpozíció, valamilyen fertőzés, trauma vagy gyomor- és bélrendszerhez tartozó vérzés.
Mivel életveszélyes állapotról van szó, ezért észlelése, gyanúja esetén azonnal mentőt kell hívni. Kezeletlenség esetén a halálozási ráta nagyon magas, 25 és 50% között van. Megfelelő kezelés hatására már néhány órán belül javulás fog beállni, amit elsőként a tudatállapot javulása és test maghőmérsékletének emelkedése fog jelezni.
A pajzsmirigy-alulműködés diagnózisa
A betegség diagnosztizálásához többféle vizsgálatra is szükség lehet, melyből a legfontosabb a hormonszintek vizsgálatára irányuló laborvizsgálat, de emellett egyéb vizsgálatok is segíthetik a szakorvost a pontos probléma megállapításában. Az alábbiakban a diagnózis felállításának lehetséges menetét fogjuk ismertetni.
1. Az anamnézis felvétele
A kórelőzmény felvétele minden betegség esetén nagy jelentőséggel bír, ezért a pajzsmirigy- túlműködés esetén is ez a mozzanat a diagnózis felállításának első lépése. A szakorvos ennek során kikérdezi a beteget az általa észlelt tünetekről, azok jellegéről, intenzitásáról, időbeli lefolyásáról. Szintén átbeszélésre kerülnek korábbi betegségek, műtéti beavatkozások, jelenleg is fennálló betegségek. Ki kell térni a családi háttérre is, mivel ennél a betegségnél is megfigyelhető bizonyos esetekben a családi halmozódás. Ugyancsak fontos körüljárni a beteg életkörülményeit, korábban szedett gyógyszereit, jelenlegi gyógyszerszedési szokásait. A korábbi betegségekről, szedett gyógyszerekről való információ nemcsak a diagnózis felállítása, hanem a későbbiekben alkalmazandó kezelés kiválasztása szempontjából is fontos lehet.
2. Fizikális vizsgálat
A fizikális vizsgálat során a szakorvos a többek között tapintással vagy megtekintéssel jól érzékelhető tüneteket keresi a betegen. Pajzsmirigy-alulműködésnél ilyen lehet például a hajhullás, a szemöldök egy részének jellegzetes kihullása, a jellegzetes mixödémás arc észrevétele. Szintén a fizikális vizsgálat része lehet a testhőmérsékletmérés, valamint a pulzusmérés is.
3. Ultrahangvizsgálat
A pajzsmirigybetegségeknél abszolút releváns vizsgálat az ultrahangos vizsgálat, ami gyors és azonnali képet ad a kezelőorvos és a beteg számára a pajzsmirigyet érintő elváltozásokról. Modern ultrahangos készülékeink segítségével a pajzsmirigy alaposan tanulmányozható, az így kapott leletből pedig következtetni lehet a konkrét betegségre.
4. Laborvizsgálatok
A pajzsmirigybetegségeknél, a pajzsmirigyhormon zavarainál a legfontosabb részét képezi a diagnózis felállításának a laborvizsgálat, ami a TSH, T3 és T4 hormonok szintjének felmérésére is irányulhat.
Primer pajzsmirigy-alulműködésnél nemcsak a diagnózishoz, hanem a terápia követésére is a TSH-meghatározás javasolt. A pajzsmirigyfunkció változásainak legérzékenyebb mutatója a TSH szintje. Szubklinikus alulműködésről van szó, ha a mérsékelten emelkedett TSH mellett a pajzsmirigyhormonok normál értékeket mutatnak. Ezzel szemben manifeszt alulműködésről beszélünk, ha a T4 érték a normál alá csökkent. A T3 szintje csak a súlyos alulműködésben csökken a normál szint alá. Előfordulnak olyan szituációk, amikor különböző kezelések hatására a TSH szintje gyorsan változik, ilyenkor a T4 szintje alapján lehet jobban következtetéseket levonni a pajzsmirigy működését illetően.
Centrális pajzsmirigy-alulműködésben nem ez a helyzet, itt a TSH nem alkalmas a pajzsmirigyfunkció megítélésére, itt a diagnózis az alacsony T4-hez társuló nem megfelelően emelkedett TSH alapján állítható fel.
A pajzsmirigy-alulműködés kezelése
Általánosan elfogadott, hogy a TSH egy bizonyos szintje felett pajzsmirigyhormon-pótlás válik szükségessé. A pajzsmirigy-alulműködés kezelése a levotiroxin szedésével oldható meg eredményesen. A kezelés monoterápiát jelent, ugyan többször felmerült gyógyszerkombinációk alkalmazása, de a betegek meghatározó részében ennek nem igazolódott az előnye. A készítmény szájon át, tabletta formájában szedhető, amit elegendő napi egyszer bevenni. A gyógyszeradagot a TSH szintjén kívül a nem, az életkor és a testtömeg is befolyásolja. Fiataloknál a hormonpótlás kezdődhet teljes dózissal, míg idősebb betegeknél óvatosabb adagolás, lassú dózisemelés javasolt az iszkémiás szívbetegség elkerülése érdekében. A legtöbb levotiroxint tartalmazó készítményt szigorúan éhgyomorra kell bevenni reggel, továbbá a beteg fél órán belül nem ehet és kávét sem ihat. Egyes betegeknél hatékonyabb lehet az esti gyógyszerszedés, ilyenkor a vacsora után 2 órával kell azt megtenni. Ha véletlenül egy nap elfelejtené bevenni gyógyszeradagját, akkor másnap be lehet venni dupla adagot, ha erre kezelőorvosa előzetesen engedélyt adott.
Kezelőorvosa tájékoztatni fogja a gyógyszer hatását befolyásoló tényezőkről, ilyen többek között szójafogyasztás, a rostban gazdag étrend, a vastartalmú, kalciumtartalmú étrendkiegészítők, multivitaminok, valamint bizonyos savközömbösítő készítmények.
A TSH szintje lassan szokott változni, ezért a terápia hatásosságának ellenőrzésére először 4-8 hét múlva esedékes visszatérni a TSH szintjének ellenőrzésével. A levotiroxin-terápiára általában élethosszig van szükség, ezért nagyon fontos, hogy erről is a kezelőorvos részletes tájékoztatást adjon. Nagyon fontos felhívni a figyelmet arra is, hogy javulás esetén sem szabad abbahagyni a gyógyszer szedését, ennek hatására ugyanis a tünetek vissza fognak térni. A tájékoztatásnak arra is ki kell térnie, hogy enyhe vagy közepesen súlyos pajzsmirigy- alulműködés esetében a halasztható műtétek még elvégezhetők, azonban súlyos alulműködésnél már csak életmentő műtétek hajthatók végre, tekintettel arra, hogy ilyenkor már jelentősen megnövekszik többek között a szívelégtelenség, a légzési elégtelenség vagy a vérzékenység kockázata.
Itt most csak röviden teszünk említést a szubklinikus pajzsmirigy-alulműködés kezeléséről. Ennél a típusnál csak a TSH szintje emelkedett, a pajzsmirigyhormonok normál tartományban vannak. Enyhe emelkedés esetén a hormonkezelés nem feltétlenül hatásos, sőt, bizonyos esetekben még káros is lehet. Éppen ezért a kezelés szükségességéről, elrendeléséről egyénre szabottan, minden tényezőt mérlegelve fog dönteni a kezelőorvos.
Összességében elmondható, hogy a pajzsmirigy-alulműködés jól kezelhető betegségnek minősül, a készítmények olcsók, a betegek jó életminőséget érhetnek el, és többségük megfelelő egészségi állapotról számol be.
A pajzsmirigy-alulműködés szövődményei
A kezeletlen pajzsmirigy-alulműködés többféle súlyos szövődmény kialakulásához is vezethet, melyek közül a leggyakoribbak a következők.
1. Szívproblémák
Jelentősen nő például a szívbetegségek, szívelégtelenség kialakulásának esélye, ami több okra is visszavezethető, egyik ezek közül a megnövekedett koleszterinszint.
2. Golyva kialakulása
A golyva a pajzsmirigy extrém mértékű megnagyobbodása, ami a lecsökkent hormonszint kompenzálása érdekében jön létre. Azon túl, hogy esztétikailag is aggályos, a nyelést és a légzést is akadályozhatja.
3. Perifériás neuropáthia
Hosszú időn át tartó kezeletlenség vezethet a perifériás idegek károsodásához. Ezeknek az idegeknek a feladata az agyból és a gerincvelőből induló információkat eljuttatni például a végtagok felé. Ezért ezen idegek károsodása esetén végtagfájdalom, zsibbadás, érzéketlenség jelentkezhet.
4. Lelki problémák
Itt elsősorban a mentális képességek csökkenésére, a depresszió megjelenésére és súlyosbodására kell gondolni.
5. Meddőség
Itt elsősorban a nők válnak érintetté a menstruációs zavarok miatt, de a férfiakat is érintheti.
6. Születési rendellenességek
A teherbe esés már eleve ritka pajzsmirigy-alulműködés esetén, de ahol megtörténik, és az anya továbbra sem kap megfelelő hormonkezelést, ott nemcsak a koraszülés, vetélés esélye nő meg, hanem a születési rendellenességek kialakulása is. Ez akár súlyos mentális és fejlődési rendellenességekben is megmutatkozhat.
A mixödémáról a pajzsmirigy-alulműködés tüneteinél már részletesen említést tettünk. Életveszélyes állapotról van szó, ezért észlelésekor azonnal mentőt kell hívni.