Az övsömörről röviden
Az övsömör a bárányhimlőt okozó vírus későbbi aktivizálódása révén fellépő ideg- és bőrgyulladás. A bárányhimlő elmúlását követően a vírus lappangó, inaktív formában marad a gerincvelő hátsó szarvában található érzőidegsejtekben. Innen kiléphet immunhiányos állapot vagy az idegsejtek szétesése miatt is, ezt követően pedig a testfelszínen, jellemzően a hason és a mellkason körkörös módon ideg- és bőrgyulladást eredményez.
A fentiekből következően a betegség csak olyan személyeknél jelentkezhet, akik korábban már átestek a bárányhimlőn.
Előfordulása, okai
Mivel a vírus leginkább legyengült immunrendszer esetén aktiválódik, ezért a 60 év felettieknél jelentkezik legnagyobb arányban. A bárányhimlő után kialakult immunológiai védettség az idő előrehaladtával egyébként is gyengül. Valamilyen szervezetet megterhelő betegség, baleset, fertőzés azonban a fiatalabb korban lévőek esetében is felszínre hozhatja a kialakulását. A legtöbbször a vírus aktiválódásának pontos, közvetlen okai nem mutathatóak ki, azokra inkább csak következtetni tudunk.
Megelőzni nem lehet. Fertőző, mivel bárányhimlőt idézhet elő az azon még át nem esett személyeknél, viszont nem okoz magzatkárosodást. Ennek az az oka, hogy a szervezetben a korábbi bárányhimlő miatt már jelen vannak a megfelelő ellenanyagok, amelyek megakadályozzák, hogy a vírus kapcsolatba kerüljön a magzattal.
Tünetek
A panaszok elsőként annak az érzőidegnek a beidegzési területén jelentkeznek, amelyet a vírus megbetegít. A jellegzetes hólyagos tüneteket pár nappal megelőzően ezen a részen fájdalom alakul ki, mivel a betegség nemcsak a bőr, hanem az idegek esetén is gyulladást eredményez. Ez olyan intenzív és ebből adódóan megtévesztő lehet, hogy akár - a kialakulás helyétől függően - szívinfarktust, vakbélgyulladást, epegyulladást, gyomorperforációt is gyaníthatunk a háttérben.
Ezt követi a has, illetve mellkas tájékon vörös foltok megjelenése, amelyeken kis idő múlva kifakadó hólyagok jönnek létre. A betegség általában néhány hét alatt meggyógyul anélkül, hogy nyomot hagyna maga után, de előfordulhat hegképződés is az érintett területen.
Diagnózisa
A tünetek olyan jellegzetesek, hogy általában a bőr elváltozásának szemrevételezése révén könnyen felállítható a diagnózis. A betegség felismerését az a fentebb már említett probléma nehezítheti meg, amikor a fájdalom még nem jár a kiütések, hólyagok megjelenésével.
Kezelése
Mint a legtöbb betegségnél, itt is meg kell szüntetni a kiváltó okokat, valamint tüneti kezelést is alkalmazni kell. A vírusok kiirtásának leghatékonyabb módja az idejében megkezdett aciklovír kezelés. A gyulladt bőrfelületek fájdalmát hűtéssel, a gyulladt idegek okozta panaszokat fájdalomcsillapítók alkalmazásával enyhíthetjük. Az idegfájdalom a kiütések eltűnését követően akár hónapokig is fennmaradhat. Az ennek mérséklésére javasolt szteroid gyulladásgátlók használatával mindenképpen meg kell várni a vírus elpusztulását, mivel a szer immunrendszert gyengítő hatása a betegség lefolyásának súlyosbodását idézné elő.
Összességében az övsömör jól gyógyul, különös szakorvosi odafigyelést igényel azonban az arcot is érintő folyamat, mivel a szem közelsége miatt fennáll a megvakulás veszélye. Ez utóbbi miatt is fontos, hogy ha ilyen tüneteket észlel magán, minél előbb keresse fel bőrgyógyászati magánrendelésünket, ahol bőrgyógyász szakorvosaink gyorsan és hatékonyan fogják kezelni a betegséget.