Tudástár
  1. Tudástár
  2. Hogyan kezeljük a hasmenést, mikor forduljunk vele orvoshoz? Praktikus útmutató
Menü
Tudástár
  1. Tudástár
  2. Hogyan kezeljük a hasmenést, mikor forduljunk vele orvoshoz? Praktikus útmutató

Hogyan kezeljük a hasmenést, mikor forduljunk vele orvoshoz? Praktikus útmutató

pexels-cottonbro-6542686

Kinek ne lenne rossz emléke a gyötrő érzésről, amikor a hazajutás hirtelen iszonyatosan sürgetővé vált? A hasmenés az, amikor a belek fokozott mozgása miatt a széklet gyakoribbá és hígabbá válik; az egészségügyi statisztikák szerint minden ember évente átlagosan egyszer-kétszer megtapasztalja ezt a tünetet.
Természetesen nem minden alkalommal igényel orvosi beavatkozást, de akár súlyos szövődményei is lehetnek. Most részletesen bemutatjuk a hasmenés tüneteit, okait, kezelési lehetőségeit és azt, mikor kell mindenképpen orvosi segítséget kérni.


A hasmenés tünetei

A hasmenést több tünet is kísérheti, amelyek segíthetnek megkülönböztetni más emésztőrendszeri problémáktól. Tipikus jelek közé tartozik a gyakori és híg széklet, a hasi görcsök; fontos figyelni arra, hogy a hosszan tartó hasmenés kiszáradáshoz vezethet, ami bőrszárazságban, szájszárazságban és súlyos esetben súlyvesztéshez és akár kollapszushoz ivezethet. Ha a tünetek több mint 2-3 napig tartanak, vagy ha vér is megjelenik a székletben, haladéktalanul forduljon orvoshoz!


  • Gyakori, híg széklet: Az egyik legfőbb jel, amely akár naponta többször is bekövetkezhet. A szín, állag és a szag változásai döntő jellemzői a háttérben álló okoknak.
  • Hasi görcsök és fájdalom: Az emésztőrendszer fokozott aktivitása miatt keletkezik. Intenzitása változó és az étkezést követően fokozódhat. 
  • Bélgázok és puffadás: Megnövekedett gázképződés észlelhető. A puffadás kényelmetlenséget okozhat.
  • Láz, gyengeség: Rendszerint bakteriális vagy vírusos fertőzés esetén jelentkező hasmenések esetén kísérőtünet. Azonban fokozott figyelmet igényel, mert a láz más komolyabb problémák jele is lehet.
Ingyenes stockfotó ágy, belföldi, beltéri témában Stockfotó
Forrás: Pexels

Mi állhat a hasmenés hátterében?

A hasmenés mögött számos különböző ok húzódhat meg: élelmiszer-érzékenységek, fertőzések és krónikus betegségek is. Fontos hansgúlyozni, hogy alapos vizsgálat szükséges a tartós hasmenéses állapot felderítéséhez, pontos diagnózist csak úgy adhat meg a szakorvos, s hatékony kezelést is csak úgy állíthat össze. 


Ételallergiák és intoleranciák

Számos ember szenved laktózintoleranciától vagy gluténérzékenységtől, amelyek hasmenést okozhatnak. Ezek az állapotok a kritikus ételek fogyasztása után gyorsan kiváltják a tüneteket.


Fertőző betegségek

A hasmenés gyakori kiváltója lehet baktériumok, vírusok vagy paraziták által okozott fertőzés. Ezek közül a Salmonella, E. coli, rotavírus és a Giardia lamblia a legismertebbek.


Gyógyszerek mellékhatásai

Néhány gyógyszer, különösen az antibiotikumok, is okozhatnak emésztési zavarokat és hasmenést, különösen ha hosszú időn keresztül vagy nagy adagban vannak szedve.


Krónikus emésztőrendszeri betegségek

Az Irritábilis bél szindróma, Crohn-betegség, és colitis ulcerosa - más néven fekélyes vastagbélgyulladás - például időszakos hasmenést okozhatnak. 


Életmódbeli és környezeti tényezők

Arról sem szabad megfeledkezni, hogy utazás, étrendváltozás vagy stressz esetén is megfigyelhető a hasmenés növekedett kockázata.


A hasmenés nem inkontinencia

A hasmenés nem tévesztendő össze a székletinkontinenciával! A székletinkontinencia az az állapot, amikor nem tudjuk kontrollálni a székletürítést. Ennek kiváltó oka többféle lehet, a leggyakoribbak azonban a medencefenék gátizomzatának elégtelen működésére vagy valamilyen sérülésére vezethetők vissza. Ezen belül felmerülhet izomsérülés, beidegzési zavar, a medencefenék sérülése is.


Diagnosztika és kivizsgálás

A hasmenés diagnosztizálását többféle orvosi vizsgálat és teszt segíti.

Az orvos először a páciens egészségügyi előzményeit gyűjti össze, ideértve a tünetek kezdetét, időtartamát, a hasmenés jellegét és az egyéb kapcsolódó tüneteket.

Alapos fizikális vizsgálatra kerül sor, amely magában foglalhat hasi tapintást, hogy az orvos értékelni tudja a hasi fájdalom helyét és jellegét, valamint felismerje az esetleges kóros elváltozásokat.

Elengedhetetlenek a laborvizsgálatok: teljes vérkép, a gyulladásos markerek, és májfunkciós tesztek segíthetnek az állapot kiterjedésének értékelésében. Székletminta vizsgálata szintén szükséges lehet a kórokozók (baktériumok, vírusok, paraziták) azonosításában.

Továbbá, speciális tesztek is kellhetnek: allergiatesztek, laktóz-intolerancia teszt, gluténérzékenységi vizsgálatok támogathatnak bizonyos ételallergiák vagy intoleranciák azonosításában.

Ha szükséges, az orvos ultrahang, CT vagy MRI vizsgálatok segítségét is igénybe veheti, a belső szerveket részleteiben is meg lehet vizsgálni ezek által. Ezek a módszerek kiváltképp szükségesek, ha a hasmenés hátterében súlyosabb betegségek, mint például daganatok, vagy bélrendszeri elváltozások állhatnak.

Ingyenes stockfotó analízis, beteg, diagnózis témában Stockfotó
Forrás: Pexels

Időpontfoglalás gasztroenterológiára

A hasmenés fajtái

Különbséget is kell tennünk a hasmenés típusai között, ugyanis nem egyforma formában jelentkezik mindenkinél, és számos fajtája létezik.


  • Akut hasmenés: Ez a leggyakoribb típus, amely hirtelen kezdődik és általában rövid életű. Többnyire fertőzések, ételmérgezés vagy bizonyos gyógyszerek mellékhatása okozza.
  • Krónikus hasmenés: Ha a hasmenés több mint három hétig tart, krónikusnak minősül. Ez az állapot gyakran krónikus emésztőrendszeri betegségekkel, mint például az irritábilis bél szindróma vagy gyulladásos bélbetegségekkel kapcsolatos
  • Ozmotikus hasmenés: Amikor a bélbe nem felszívott anyagok vízet vonzanak magukhoz, ezáltal nagy mennyiségű, híg székletet okozva. Ezt gyakran bizonyos élelmiszerek, például mesterséges édesítőszerek vagy túlzott rostbevitel okozza.
  • Szekretoros hasmenés: Ez akkor következik be, amikor a belek túlzott mennyiségű víz és elektrolitokat secretálnak. Ez a típus gyakran bakteriális toxikus fertőzésekkel, például kolera esetén figyelhető meg.
  • Funkcionális hasmenés: Bizonyos emésztőrendszeri funkciók rendellenességei miatt kialakuló hasmenés, amely nem kapcsolódik konkrét anatómiai vagy szerkezeti elváltozásokhoz. Főleg az irritábilis bél szindróma (IBS) esetén figyelhető meg.
  • Zsíros hasmenés (steatorrhea): Amikor a széklet magas zsírtartalmú, ami a zsírok elégtelen emésztését vagy felszívódását jelzi. Ezt a hasnyálmirigy betegségei vagy bizonyos étel intoleranciák okozhatják.


Kezelési lehetőségek a hasmenésre

A hasmenés kezelése nagymértékben függ az okától és a tünetek súlyosságától. A leggyakrabban alkalmazott kezelési stratégiák között ott a hidratáció: a hasmenés gyakran vezet dehidratációhoz, így a bő folyadékbevitel elengedhetetlen. Elektrolitokat tartalmazó oldatok, mint az ORS (orális rehidratációs sók), különösen hasznosak lehetnek.

Ha hasmenéssel küzd, a rostdús ételek, zsíros vagy fűszeres ételek kerülése javasolt a hasmenés ideje alatt. A BRAT-diéta (banán, rizs, almaszósz, pirítós ehető alatta) gyakran ajánlott, mivel ezek az ételek könnyen emészthetőek és nem irritálják tovább a beleket.

Vannak egyes gyógyszerek, antidiarrhoikumok - mint az loperamid -, amelyek segítenek a székletürítések számának csökkentésében. A probiotikumok pedig segítenek helyreállítani a bélflóra egyensúlyát, különösen antibiotikumok szedése után - bizonyos betegségek esetén antibiotikumok szedése is szükséges lehet, de csak bizonyos típusú bakteriális fertőzések miatt, és kizárólag orvosi előírás alapján.

Akadnak a hasmenés kezelésére természetes készítmények és házi gyógymódok is

a kamilla vagy a mentatea nyugtatják az emésztőrendszert.

Javasolt lehet még széntabletta is, amelyek bizonyos típusú hasmenéseknél megkötik a toxinokat.

Nagyon szélsőséges esetben műtéti beavatkozás is szükséges lehet, ha súlyos strukturális vagy funkcionális rendellenességek történnek.

Időpontfoglalás gasztroenterológiára



Forrás: Pexels

A hasmenés és kapcsolódó betegségek

Bár a hasmenés gyakran ártalmatlan és rövid életű, bizonyos esetekben súlyosabb egészségügyi problémákra is utalhat. A tartós vagy rendszeresen visszatérő hasmenés több, komoly figyelmet igénylő betegség előjele is lehet. 

A hasmenés olyan állapotokat jelezhet, mint az irritábilis bél szindróma (IBS), ahol a betegség krónikus, de a tünetek változó intenzitással jelentkeznek. Az gyulladásos bélbetegségek, mint például a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa, szintén gyakori okozói lehetnek a krónikus hasmenésnek; ezekben az esetekben a hasmenés mellett gyakran előfordul hasi fájdalom, véres széklet és súlycsökkenés is.

Továbbá, a hasmenés jelezhet fertőzéseket is, mint amilyen a Salmonella vagy az E. coli által okozott ételmérgezések. Ezek általában heveny tünetekkel járnak, és bár az akut hasmenés gyorsan elmúlhat, szükség lehet orvosi beavatkozásra a kiszáradás és egyéb komplikációk elkerülése érdekében.

Autoimmun betegségek, mint a celiakia vagy bizonyos ételallergiák is okozhatnak időszakos hasmenést, ami a test intoleranciáját vagy allergiás reakcióját tükrözi bizonyos ételekre. Ebben az esetben az eliminációs diéta és a megfelelő étrendi korrekciók hatékonyan kezelhetik a tüneteket.

Végül, de nem utolsósorban, a stressz és pszichológiai tényezők is előidézhetik a hasmenést: az úgynevezett "stresszhasmenés" akkor jelentkezik, amikor az érzelmi vagy mentális stressz fizikai tüneteket, úgy mint hasmenést vált ki.

Tudta? Évente csaknem félmillió gyerek hal bele ma is


A hasmenéses betegség a mai napig a harmadik vezető halálok az 5 év alatti gyermekek körében,
állapította meg az Egészségügyi Világszervezet (WHO), és évente körülbelül 443 832 gyermek haláláért felelős. A hasmenés ilyenkor több napig is eltarthat, amiatt, hogy az érintett gyerekek a túléléshez szükséges víz- és sómennyiséget nem tudják magukhoz venni. Korábban a legtöbb embernél a súlyos kiszáradás és a folyadékvesztés volt összeköthető a hasmenéssel, de ma már más okok, mint a szeptikus bakteriális fertőzések is halálhoz vezethetnek. Az alultáplált vagy csökkent immunitású gyermekek, valamint a HIV-fertőzöttek vannak leginkább kitéve az életveszélyes hasmenésnek.

Mikor szükséges orvosi segítség?

A hasmenés esetenként magától is megszűnik, de ha 48 óránál tovább is fenn áll, mindenképp orvosi tanács szükséges. Krónikus hasmenés esetén (huzamosabb, 3 hétnél tovább tartó tünetek) alapos kivizsgálás javasolt


  • Kitartó tünetek: Ha a hasmenés több mint három napig tart, különösen, ha fájdalommal vagy lázzal párosul.
  • Véres vagy fekete széklet: Ez súlyos bélbetegségekre vagy belső vérzésre utalhat.
  • Súlyos kiszáradás jelei: Például száraz száj, nagyon sötét vizelet, ritkán vizeletürítés, súlyos fáradtság vaErős hasi fájdalom:gy zavartság jelentkezése.
  • Erős, nem enyhülő tartós fájdalom
  • Láz: Magas láz (38°C felett) gyakran bakteriális vagy vírusos fertőzésre utal, amely orvosi beavatkozást igényel.

Ezek a tünetek arra utalhatnak, hogy a hasmenés mögött súlyosabb állapot áll, ami azonnali orvosi kivizsgálást, beavatkozást igényelhet. Ne habozzon orvoshoz fordulni, ha súlyos vagy aggasztó tüneteket tapasztal


Összefoglaló

A hasmenés gyakori egészségügyi probléma, amelyet számos tényező válthat ki, és amelynek tünetei a kínos kényelmetlenségtől a súlyos egészségi állapotokig is terjedhetnek. A hasmenés lehetséges okainak felderítését kizárólag szakorvos tudja hatékonyan elvégezni; eközben is viszont fontos kiemelt figyelmet fordítani a hidratációra, ugyanis szélsőséges esetben a hasmenés kiszáradást okoz. Ha hosszabb ideig fennáll a hasmenés vagy súlyosabb tünetek esetén, mint a véres széklet vagy a tartós hasi fájdalom, azonnali orvosi beavatkozásra lehet szintén szükség. A diagnosztika és a kezelési opciók széles skálája azt jelzi, hogy az alapos orvosi vizsgálat elengedhetetlen a megfelelő kezelési terv kialakításához.

A hasmenés nem csupán a testünk jelzése lehet egy esetleges fertőzésről vagy élelmiszer-intoleranciáról, hanem komolyabb bélbetegségek, mint az IBS vagy a Crohn-betegség tünete is lehet. Ezért fontos, hogy tisztában legyünk a hasmenés okozta potenciális veszélyekkel és kezelési lehetőségekkel, valamint időben orvosi segítséget kérjünk a helyes diagnózis és kezelés érdekében. Bátran kérje az Oktogon Medical Center szakorvosainak tanácsát és segítségét!

Időpontfoglalás gasztroenterológiára

Időpontfoglalás