A gyomorrákról röviden
A gyomor az emésztőrendszer kiemelten fontos része, melyet nagyon sok terhelés ér. A nyelőcsőt követően ide jut elsőként a táplálék, amely nem megfelelő gyomorműködés esetén irritációt okozhat a gyomorfalon, annak nyálkahártyáján. Ez az irritáció – amit még számos más tényező is okozhat – több év alatt akár gyomorrákhoz is vezethet, de a kiváltó ok nem csak ez lehet egyedüliként.
A gyomorrák előfordulása, okai
Ennek a betegségnek az előfordulása eltérést mutat a világ különböző tájait vizsgálva. Japánban például a vezető halálokok között tartják számon, míg Észak-Amerikában, Európában és azon belül hazánkban is csekélyebb mértékben jelentkezik. Magyarországon a gyomorrák leggyakrabban az 55 és 75 év közöttieket érinti. Ahol családi halmozódás figyelhető meg, ott sokszor egyre fiatalabb korban lépnek fel az első tünetek, melyek gyakran agresszívabbak is.
Ami a kialakulását illeti, erről kijelenthető, hogy egy összetett, többlépcsős folyamat, amelyben a meghatározó szerepet az étrend és a környezeti tényezők játsszák, kisebb mértékben ugyan, de a családi halmozódás, öröklődés is befolyásolja a betegség létrejöttét.
A rizikófaktorok közül a legfontosabbak tehát a következők.
A Helicobacter pylori baktériumot azért kell kiemelni, mivel akinél ez jelen van, annál a gyomorfekély bizonyos típusai alakulhatnak ki, amely növeli a gyomorrák kockázatát is.
Korábban végrehajtott gyomorműtétek, illetve a gyomorral kapcsolatos betegségek szintén hajlamosító tényezőnek számítanak. A betegségek között meg kell említeni a gyomornyálkahártya idült gyulladását, valamint a hosszabb ideig fennálló gyomorfekélyt. Veszélyt rejthetnek magukban a korábbi jóindulatú daganatok, polipok is.
A táplálkozási szokások szintén nagy mértékben felelősek lehetnek azért, hogy a gyomorrák kialakuljon. Itt több dolgot is meg kell említeni. Már számos erre irányuló kutatás megállapította, hogy a magas sótartalmú ételek – különösen azok, amelyek valamilyen pácolási vagy füstölési eljárással készülnek – növelik a betegség létrejöttének kockázatát. A túl sok só bevitele önmagában is problémás lehet, de ha ez együtt jár a Helicobacter pylori baktérium jelenlétével is, akkor tovább nő a kialakulás veszélye. Akik gyakran esznek grillezett ételeket, amelyek olykor kisebb mértékben meg is égnek, azok szintén növelik a gyomorrák kialakulásának esélyét. Nem szabad elfelejteni a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás káros hatásaira is felhívni a figyelmet. Ez utóbbiakat azért is kell sokkal komolyabban venni, mivel fokozzák a többi kockázati tényező hatását.
A rosszindulatú gyomordaganatok legkevesebb része, körülbelül 10%-a sorolható az úgynevezett diffúz, azaz az egész gyomorfalat átható típusába. Ezek sorolhatók a legrosszabb kategóriába a betegség lefolyása szempontjából. Legnagyobb arányban, közel 40%-ban a gyomor felső részében alakulnak ki, ezekre is az agresszívabb lefutás a jellemző. A fennmaradó hányadba azok a daganatok tartoznak, amelyek a középső és az alsó harmadban jönnek létre, ezeknél már nagyobb az esély a gyógyulásra.
A gyomorrák tünetei
A gyomorrák azért is veszélyes, mert a kezdeti szakaszban különösebb tüneteket nem produkál és a később, már előrehaladott stádiumban jelentkező panaszok közül is több olyan van, amelyek nem jellegzetesek, hétköznapi jellegű problémáknak tűnnek. Emiatt a korai felismerés is nagy nehézségekbe ütközik. Hazánkban is nagy azoknak az eseteknek a száma, amikor a beteg már a betegség előrehaladott formájánál fordul orvoshoz, és a rák már áttéteket képzett nemcsak a környéki nyirokcsomókban, hanem a szervezet más, távolabbi részein is. Ez azért is jelent gondot, mert ilyenkor az életmentőnek számító megoldás, a műtét már nem hajtható végre.
A tünetek között meg kell említeni az étvágytalanságot, olykor ételundort, kényelmetlen, fájdalmas érzést a gyomor tájékán, teltségérzést. Bekövetkezhet más okokkal nem indokolható fogyás, étkezések utáni hányás. A jellegzetesebb tünetek közé sorolható a megemésztett vér miatti fekete széklet.
A gyomorrák diagnózisa
A legfőbb diagnosztikai módszer a gyomortükrözés.
Fájdalommal nem igazán, inkább csak kellemetlenséggel jár ez az eljárás. Jelenleg ez az egyetlen olyan módszer, amellyel pontos és megbízható diagnózist lehet felállítani. A beavatkozás nagy előnye továbbá, hogy a diagnosztizáláson túl lehetőséget biztosít további műveletek elvégzésére, például vérzéscsillapításra vagy szövettani vizsgálathoz szükséges mintavételre is. Az eljárás nagy előnye, hogy a problémás részek, rendellenességek már a kezdeti, tünetmentes stádiumban felismerhetők, szemben más módszerekkel. A szűrővizsgálat jelentősége ezért ennél a betegségnél még az átlagosnál is nagyobb, ezt érdemes figyelembe vennie a kockázatos kategóriába tartozó személyeknek.
A gyomorrák kezelése
A kezelésben a legjobb eredményt és a teljes gyógyulást a műtéttől lehet várni. Sokszor a daganatok megfelelő módon való eltávolítása esetén is előfordul, hogy a betegség kiújul néhány éven belül. Ez meglehetősen gyakori, az érintettek több mint felében általában ismét megjelenik a rosszindulatú gyomordaganat.
A kezelés szempontjából is kiemelt jelentősége van az időben történő diagnosztizálásnak. Ha ugyanis a daganat kiterjedtsége akkora, hogy a műtét már nem végezhető el, akkor a kemoterápia jöhet szóba, amit sugárterápiával egészíthetnek ki. Erről azonban azt kell tudni, hogy a gyomorrák esetében az ilyen kezeléseknek rendszerint csak átmeneti, a túlélést pár hónappal kitoló hatásuk van még a legújabb, sejtosztódást gátló szerek alkalmazása során is.
Tanácsok a megelőzéshez, a kockázatok mérsékléséhez
Az időben történő diagnosztizálás fontosságára a fentebbiek során már történt utalás. Ezért azonnal forduljunk szakorvoshoz, ha bizonytalan jellegű és eredetű gyomortáji panaszokat, indokolatlan fogyást tapasztalunk. Az ehhez szükséges szakorvosi vizsgálatok, diagnosztikai eljárások széles körben elérhetőek az Ön számára gasztroenterológiai magánrendelésünkön.
Aki magára ismer a korábban említett rizikófaktorok felsorolásakor, azoknak mindenképp változtatniuk kell életmódjukon. A megfelelő étrend kialakítása nagyon fontos, amelyben a sófogyasztást megfelelő szintre szorítjuk és kerüljük a pácolt, füstölt, grillezett élelmiszerek túlzott fogyasztását. A dohányzásról való leszokás ebből a szempontból is nagyon jótékony hatással bír, ugyanez igaz az alkoholfogyasztásra is.
Bizonyos ezzel foglalkozó kutatások eredményei arra utalnak, hogy a rendszeres, fokozott mértékű C- és E-vitamin fogyasztása csökkenti a gyomorrák kockázatát. Ez szintén elmondható a béta-karotinról, ami többek között megtalálható a sütőtökben vagy a sárgarépában is. Az antioxidánsokat tartalmazó gyümölcsök (például citrusfélék), zöldségek fogyasztása is kedvező hatású.