A látással kapcsolatos zavarok sok esetben kifejezetten kellemetlenek, és jelentős hatással lehetnek mindennapjainkra. Legyen szó akár munkáról, akár a szabadidős tevékenységeinkről, ezek a problémák megnehezíthetik mindennapjainkat, ezért fontos, hogy ne halogassuk a szemészeti vizsgálatot.
Ha olyan kísérő tüneteket tapasztalunk, mint például szédülés, fejfájás vagy bizonytalanságérzet, érdemes mihamarabb szakorvoshoz fordulni.
A szem működése
A szem rendkívül összetett szerv, mely képes a bejövő fény mennyiségét szabályozni, alkalmazkodik a különböző távolságokhoz, és folyamatosan képet közvetít az agynak. Sokan szemüveg felírása vagy kontaktlencse illesztése miatt látogatják a szemészt, noha ez az optometrista feladata.
Mégis ajánlott ezen alkalmak során alaposabb szemvizsgálatot is végeztetni. A korszerű látásvizsgálat nemcsak a megfelelő lencse kiválasztásához szükséges, ami megkönnyíti a mindennapi tevékenységeket és csökkenti a látási problémákkal járó panaszokat, de akár bizonyos szembetegségek korai felismerését is lehetővé teszi.
Az egyszerű szemtükörrel végzett vizsgálat helyett egy alapos, speciális eszközökkel történő kivizsgálást csak szemész szakorvos végezhet.
A szemészeti vizsgálat
A látásvizsgálat több célt is szolgál: nemcsak a fénytörési hibák mértékének meghatározására és a dioptria megállapítására alkalmas, hanem a szem szöveteinek (például kötőhártya, ínhártya, szaruhártya, csarnokvíz, szemlencse, üvegtest, retina) állapotának és a szemfenék ereinek vizsgálatára is. A látótérvizsgálat (perimetria) és az OCT a szemészeti szűrés speciális részei, amelyek lehetővé teszik a kisebb eltérések korai felismerését is.
A látótér a látott terület teljes kiterjedését jelenti, beleértve a perifériás látást is. A réslámpás vizsgálat során a szemhéjak, kötőhártya, szaruhártya, írisz, szemfenék, valamint a csarnokvíz és az üvegtest elülső része is megfigyelhető, így láthatóvá válnak az esetleges fizikai elváltozások. Kiegészítő vizsgálatként a pupillák helyzetének, fényreakciójának és a színlátásnak az ellenőrzése is fontos.
A szemfenék állapotának felmérése, valamint a szemnyomás ellenőrzése rutineljárásnak számít, különösen glaukóma gyanúja esetén.
Gyakori akut vagy krónikus probléma esetén apróbb beavatkozásokra is sor kerülhet a rendelőben, például árpa megnyitására, idegentest eltávolítására vagy a könnycsatorna átmosására. Az árpa gyakori probléma, amely sok embernél legalább egyszer megjelenik, és jól kezelhető elváltozás.
Milyen további problémákkal keresik fel a szemész szakorvost?
Sok páciensnél szükséges idegentestek eltávolítása a szemből. Bár a szemhéjak, szempillák és a könnymirigyek jó védelmet nyújtanak, balesetek során idegen anyagok kerülhetnek a szembe, például homok, üvegszilánk, növényi részecskék vagy fémforgács. Az ilyen idegen testeket mielőbb, szakszerűen el kell távolítani, mert fertőzéshez, mélyebb gyulladáshoz, vérzéshez vagy szakadáshoz is vezethetnek, sőt, a fémtöredékek akár elszíneződést is okozhatnak.
A felnőtteknél ritkán szükséges a könnycsatorna átmosása, de csecsemőknél gyakori probléma a könnycsatorna éretlensége, amely miatt az alsó billentyű még nem nyílt meg teljesen. Ennek következtében a könny panghat, és gyulladást okozhat, ami sárgás váladékozást idéz elő. A fiziológiás sóoldatos átfecskendezés segíthet kitisztítani a könnyutat és megnyitni a lezárt billentyűt.
A szemvizsgálathoz szakorvos szükséges
Fontos, hogy nagy tapasztalattal rendelkező szemészhez forduljunk látási gondok esetén, hiszen bár az optikai üzletekben végzett vizsgálatok hasznosak lehetnek, az alapos kivizsgálás gyakran különleges felszerelést igényel, amely nem minden esetben áll rendelkezésre.
Az Oktogon Medical Center rendelőjében felkészült szakorvosok állnak rendelkezésre, akiket bármilyen látásprobléma vagy szemsérülés esetén bizalommal kereshet fel. Mivel a legkisebb sérülés is károsíthatja a látást, minden gyanús esetben érdemes azonnal szemészeti vizsgálatot kérni, amit rendelőnkben kellemes környezetben, várakozás nélkül elérhet.