Mi az obezitológia, mivel foglalkozik az obezitológus?
Az obezitológia egy összetett, több szakterületet átölelő tudományág, amely arra irányul, hogy felmérje a túlsúlyos, elhízott emberek anyagcsereállapotát, megállapítsa az elhízást kiváltó oki tényezőket, ezek alapján pedig meghatározza azt az egyénre szabott terápiát, amivel a túlsúly korrigálható.
Az elhízást a testmagasságból és a testsúlyból számított testtömeg index (BMI, azaz body mass index) alapján lehet megállapítani. Túlsúlyosnak azokat tekintjük, akiknek ez az érték 25-30 kg/m 2 értékhatár között van, míg elhízottnak a 30 kg/m 2 fölötti értékkel rendelkezők minősülnek.
Miért fontos obezitológiai magánrendelés felkeresése?
Az elhízás sajnos ma már népbetegségnek számít, különösen igaz ez a nyugati típusú társadalmakra, azon belül Magyarországra is. Még nagyobb probléma, hogy a gyermekek körében is sokan érintettek a túlsúlyban vagy elhízásban. Fontos tudni, hogy itt nem csupán esztétikai problémáról van szó, hanem a túlsúly nagyon sok betegségnek lehet a kiváltó oka. Nem véletlenül szerepel hazánk minden évben a világ „élvonalában” a rákos megbetegedések vagy a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálesetek tekintetében.
Az elhízás – többek között – az alábbi problémákat idézheti elő:
- a zsírszövetben jelen lévő anyagok hatására romlik az inzulinhatás, megnő a cukorbetegség kialakulásának esélye,
- növekszik a vérnyomás, illetve a pulzusszám, a szív nagyobb terhelésnek lesz kitéve,
- a hasi elhízás különösen megnöveli a szívinfarktus és a stroke kialakulásának esélyét,
- csökkenti a fertőzések elleni védekezőképességet,
- növeli az alvási apnoé, valamint az asztmatikus tüdőbetegségek kialakulásának esélyét,
- megterheli a teherhordó ízületeket (pl. térd, csípő), ami ízületi kopáshoz, egyéb mozgásszervi megbetegedésekhez vezethet.
A fentiek megelőzése érdekében mindenképp ajánlott obezitológiai szakrendelés felkeresése, ha valaki túlsúlyos vagy elhízott. Az elhízás leginkább a helytelen táplálkozás, illetve a mozgásszegény életmód következménye, de az esetek 10-15%-ában egyéb okok állnak a háttérben, pl. betegségek, gyógyszermellékhatások, genetikai, hormonális okok. Az ilyen esetekben még nagyobb jelentősége van az obezitológiai szakrendelés felkeresésének.
Mikor ajánlott obezitológiai szakrendelés felkeresése?
Az alábbi esetekben ajánlott felkeresni obezitológiai magánrendelést:
- ha az Ön BMI-indexe meghaladja a 25-ös értéket,
- ha hirtelen ismeretlen hátterű súlynövekedést tapasztalt,
- ha a túlsúly tényét szeretné diagnosztizáltatni, illetve azt kezeltetni,
- ha a túlsúly okának hátterére kíváncsi,
- ha korábban a fogyókúrák már nem vezettek eredményre, vagy a fogyást követően a túlsúly visszatért,
- ha a túlsúllyal összefüggő szövődmények, társbetegségek kezelése válik szükségessé,
- ha a családban már többen is túlsúllyal küszködnek,
- ha az egészségmegőrzés, tervezett diéta fontos az Ön számára.
Mi történik az első obezitológiai szakrendelésen?
Az első találkozás során a szakorvos részletesen kikérdezi a beteget, majd fizikális vizsgálatok következnek a túlsúly, elhízás tényének megállapítása, az azt kiváltó lehetséges okok kiderítése érdekében.
A kikérdezés során a kezelőorvos kitér arra, hogy mikortól figyelhető meg a súlygyarapodás, a betegnek milyen étkezési, mozgási szokásai vannak, milyen munkát végez. Fontos tudni a korábbi és/vagy jelenlegi betegségekről, műtétekről, gyógyszer- és vitaminszedésről, illetve hogy a családban korábban előfordult-e elhízás vagy egyéb betegségek.
A fizikális vizsgálat részét képezi a testmagasság, a testsúly, valamint a haskörfogat megmérése. Meghatározzák a testzsír arányát, megmérik a vérnyomást, a pulzust és az oxigéntelítettséget. Az orvos meghallgatja a szívet és a tüdőt, megtapintja a páciens hasán keresztül a belső szerveket.
Milyen további vizsgálatok jöhetnek szóba a későbbiekben?
A beteg kikérdezése és a fizikális vizsgálatot követően laborvizsgálatokra lehet szükség, melyek az inzulinrezisztencia, a húgysav, lipidprofil, máj- és vesefunkció, vizelet, TSH, kortizol, vizsgálatára terjednek ki, de vércukor terheléses vizsgálatra is szükség lehet.
Indokolttá válhat kardiológiai, illetve ortopédiai vizsgálat is a későbbi terhelhetőség feltérképezése miatt.
A társbetegségek diagnosztizálásához szükséges vizsgálatok elrendelése is nagyon fontos.
A vizsgálatok végeztével kiderül az elhízás mértéke, és meghatározásra kerül az a célérték is, ami az elérendő testsúlyt jelenti.
Milyen kezelési lehetőségek vannak a testsúly csökkentésére?
Ha az elhízás hátterében a helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód áll, akkor a hosszútávú megoldás érdekében életmódváltásra van szükség, ami étrendbeli változtatást és rendszeres testmozgást igényel. Meg kell határozni a bevinni kívánt táplálék kalóriatartamát, összetételét, cukorbetegeknél fokozott figyelmet igényel a szénhidráttartalom is. A napi kalóriabevitel számolásának kiemelt jelentősége van. Ehhez nagy segítséget tudnak jelenteni ma már a különböző mobilapplikációk is. Az étrend kialakításánál a cukorbetegségen kívül más társbetegségekre is tekintettel kell lenni.
Gyógyszeres terápiára akkor lehet szükség, ha a tartós életmódváltás ellenére is 27 és 30 közötti értéken marad a BMI-index, amihez más betegség is társul. A gyógyszeres kezelésről a szakorvos dönt.
Sebészeti beavatkozásra lehet szükség extrém mértékű elhízás esetén, ami lehet például gyomor bypass műtét vagy gyomorballon behelyezése.
A társbetegségek kezelésének is meg kell történnie a túlsúly kezelése mellett.
A fentiekből jól látszik, hogy meglehetősen komplex problémáról van szó, ami számos szakterület (belgyógyászat, gasztroenterológia, kardiológia, dietetika, reumatológia, pszichológia) együttműködését teszi szükségessé, legyen szó a túlsúly vagy a társbetegségek diagnosztikájáról vagy kezeléséről. Az említett szakterületek szakorvosai klinikánkon az Ön rendelkezésére állnak, ezáltal valamennyi probléma egy helyen, hatékonyan kezelhetővé válik.
Szükség van-e kontrollvizsgálatokra?
A kontrollvizsgálatoknak kiemelt jelentősége van a túlsúly kezelésébe, mivel ezek során lehet megbizonyosodni arról, hogy hogyan halad az életmódváltás, fellépett-e valamilyen panasz a diéta vagy a gyógyszeres kezelés kezdete óta.
A kontrollvizsgálatok pszichológiai szempontból is komoly szerepet töltenek be az állandó motivácó, a megfelelő pszichés támogatás biztosítása céljából.