1. Szakrendeléseink
  2. Fül-orr-gégészet
  3. Hallásvizsgálat - mindent a vizsgálatról

Hallásvizsgálat - mindent a vizsgálatról

Hallásvizsgálat - mindent a vizsgálatról

Hallásvizsgálat –egyesek rutinosan ismerik, másoknak még ismeretlen egészségügyi vizsgálat. Bemutatjuk, miért fontos azok számára, akik a hallásunk változását észlelik, hogy miért fontos a fülünk egészsége, s azt is megtudhatja, mire számíthat egy ilyen vizsgálaton az Oktogon Medical Centernél.


Miért menjünk el hallásvizsgálatra?

A hallásvizsgálat nem csak akkor fontos, ha váratlanul problémát észlelünk. Ez az eljárás ugyanis idejében képes azonosítani azokat a korai jeleket, amelyek a hallásunk romlására utalnak - amelyek most ugyan nem okoznak nyilvánvaló tüneteket, de hosszú távon károsíthatják életminőségünket. 

 Időpontfoglalás


Nézzük az okokat:


  • Korai jelzések észlelése: Mivel sokszor a halláscsökkenés fokozatosan alakul ki, a hallásvizsgálat segít korán felismerni a változásokat, még mielőtt komolyabb kommunikációs vagy egészségügyi problémák történnének.
  • Prevenciós célja van: Ha rendszeresek a vizsgálatok, azok minimalizálják is a halláskárosodás kockázatát.
  • Munkahelyi követelmény: Van, ahol kötelező elmenni, főleg azoknak, akik zajos környezetben dolgoznak - esetükben nagyon helyesen biztosítja a munkaadó a hallásvédelem feltételét. 
  • Életkori változások: Az idősödéssel hallásunk természetesen romolhat. A középkorúaknál eleve javasolt a rendszeres hallásvizsgálat, már csak azért is, hogy az orvos nyomon követhesse a páciens hallásának egészségét, állapotát.
  • Kommunikációs készségek javítása: A hallás javítása, optimalizálása egyértelműen segíti, javítja a kommunikációs képességeket.

Hallásvizsgálat és a betegségek


Bizonyos egészségügyi állapotok, mint a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás, negatívan tudják befolyásolni a hallást. Akiknél fennáll bármelyik állapot, azok számára különösen javasolt a hallás kivizsgálása. 

Ingyenes stockfotó # beltér, 4k, általános gyakorlat témában Stockfotó
Forrás: Pexels


Amikor kötelező a hallás szűrése 

Egyes munkahelyek előírhatják a rendszeres hallásvizsgálatot, a zajnak gyakran, akár mindennap kitett munkavállalók egészségének megóvása miatt. Az ilyen vizsgálatokat gyors és egyszerű tesztekkel végzik, amelyekkel alapvető hallásképességeket mérnek, s ahol az eredmény is gyorsan megvan. Iskolai vagy munkahelyi egészségügyi napokon gyakoriak; ilyenkor általában egy alap audiometriás tesztet végez az orvos, amely azt méri, hogy az illető milyen hangerőn kezd hallani bizonyos frekvenciájú hangokat

Egy másik teszt, amikor el kell ismételni azokat a rövid szavakat vagy számokat, amelyeket a hallást mérő audiometriás készülék játszik le egy bizonyos hangerőn. Ezek a tesztek azért jók, mert gyorsan azonosítani tudják, ha valakinek alaposabb vizsgálatra van szüksége.


A hallásvizsgálatok egyes típusai 


Többféle hallásvizsgálat van, ezeket mutatjuk be az alábbiakban röviden.


    • Küszöbaudiometria: Ez alapvető teszt, amelyet fejhallgatóval és audiométerrel végez az orvos. A páciensnek jelezne kell, hogy hall-e bizonyos hangokat különböző hangmagasságokon és hangerőszinteken.
    • Beszédaudiometria: A teszt során a pácienseknek szavakat és mondatokat kell megismételnie különböző hangerőszinteken, hogy a beszédértés képességét vizsgálják.
    • Otoakusztikus emisszió (OAE): Főleg csecsemőknél használják, vagy olyan személyeknél, akik nem tudnak aktívan részt venni a teszt folyamatában. A baba fülébe egy hangszórót és egy nagyon érzékeny mikrofont tartalmazó kis készüléket tesznek, amely hangokat játszik le, s méri a belső fülből érkező válaszreakciókat is.
  • Audiometrikus agytörzsi válasz (ABR): Ez egy fejlett neurodiagnosztikai teszt, amely méri az agytörzs válaszait hangstimulációra. A vizsgálat alatt az agyi hullámokat rögzítik, miközben a páciens fülébe hangimpulzusokat hall.


Mit vigyen a hallásvizsgálatra? 

A zökkenőmentes és pontos vizsgálat érdekében kérjük, gyűjtse össze és hozza magával orvosi leleteit, különös tekintettel a hallással kapcsolatos dokumentumokra, ha vannak. Az is segíthet, ha összeírja azokat a körülményeket is, amelyek potenciálisan befolyásolták a hallását az elmúlt években, évtizedekben, például ha zajos munkahelyen, zajons környezetben dolgozott, vagy volt már fül-orr-gégészeti betegsége. Jelezze, milyen gyógyszereket szed, van-e bármilyen allergiája. Írja össze aggodalmait, kérdéseit: érdemes listát írnia azokról a kérdésekről vagy aggodalmairól, amiket a vizsgálat során szeretne feltenni, elmondani az orvosnak. 



Kipihenten, tiszta füllel menjen a vizsgálatra

Lehetőleg tisztítsa meg füleit a vizsgálat előtt, mivel a fülzsír felhalmozódása torzíthatja a hallásvizsgálat eredményeit. De fontos: kerülje a túlzott vagy mély fültisztítást, mivel ez károsíthatja a dobhártyát. A hallásvizsgálat előtti éjszaka törekedjen a pihentető alvásra, ne idegeskedjen; próbálja minimalizálni a stresszt, mivel ezek befolyásolhatják a tesztek eredményeit, miként a pihentsége szintje a koncentrációs képességet a vizsgálat során.

Mire számíthat a hallásvizsgálaton, hogyan zajlik a szűrés?

A hallásvizsgálat alapos folyamat, több lépésből áll. Az audiológus, vagy a fül-orr-gégész először rögzíti a hallással kapcsolatos panaszait, megnézi az egészségügyi előzményeket, korábbi betegségeket és kezeléseket. Az orvos ezek után megvizsgálja a fül külső részét és a fülkagylót, majd otoszkóppal ellenőrzi a füljáratot és a dobhártya állapotát.


A vizsgálat során végezhetnek audiometriás teszteket, beszédértési teszteket (ezeket fentebb részleteztük). A páciens fejhallgatót visel, amelyen keresztül különböző frekvenciájú hangokat játszik le az orvos, amelyekre a páciensnek, ha meghallja a hangot, jeleznie kell.

 Időpontfoglalás

 


A hallásvizsgálat eredménye - Kiértékelés, kezelési terv

Az audiologus áttekinti a tesztek eredményeit és összeveti azokat a normál hallásküszöb értékekkel. Ezeket részletesen átbeszéli önnel. Ha szükséges, egyéni kezelési tervet dolgoz ki, javasol - tanácsot adhat hallása “karbantartására”, kontrollvizsgálatra -, s ez magában foglalhatja hallókészülék előírását, későbbi használatát, valamint további orvosi vizsgálatokat, de akár sebészeti beavatkozásokat. A cél mindenképpen az, hogy javuljon a hallásminősége és ezek az intézkedések megelőzzék a további halláskárosodást. 

Ingyenes stockfotó beltéri, beteg, betegek interakciója témában Stockfotó
Forrás: Pexels


Ha szükség van hallókészülékre - Hogyan választják ki, miként állítják be?

Ha kezelési tervében az orvos hallókészüléket javasol, az audiológus segít a legmegfelelőbb készülék kiválasztásában és annak egyedi beállításában. Ettől még szükséges lehet újabb hallásvizsgálat, hiszen nyomon kell követni a hallásállapot változásait. Az orvos tájékoztatást nyújthat a hallásápolás és -védelem legjobb gyakorlatairól, beleértve a zajexponálás kerülését és a hallás védelmének további módjait.



Hallásvizsgálat gyerekeknél 

A hallás kulcsfontosságú a beszédkészség és az alapvető kommunikációs készségek fejlődésében, a halláscsökkenés akadályozhatja a nyelvi és szociális készségek fejlődését, ezért is kiemelten fontos a gyermekkori hallásvizsgálat. Ha a gyermek nem hallgat a nevére, vagy nem érzékeli a hangokat, zajokat, minél előbb tanácsos időpontot kérni.

A gyermekek hallásvizsgálata csendes, játékos környezetben zajlik, ahol speciális, gyermekbarát technikákat alkalmazunk. Ezek a tesztek lehetnek objektív audiometriai módszerek, mint az otoakusztikus emisszió (OAE) vagy az audiometrikus agytörzsi válasz vizsgálat (ABR), amelyeket még csecsemőkorban is elvégeznek.

 Időpontfoglalás

 

Milyen a csecsemők hallásvizsgálata?


Nem csak az első életnapokban fontos a hallásvizsgálat, de később, a növekedés során is, különösen ha a szülők vagy orvosok bármilyen fejlődési eltérést tapasztaltak, vettek észre - akár akkor, ha a szülés során komplikációk léptek fel. 

De hogy is zajlik a csecsemők hallásvizsgálata, vagyis az otoakusztikus emisszió (OAE)? A vizsgálat során az orvos egy hangszórót és mikrofont is tartalmazó apró készüléket rak a baba fülébe. Ez a készülék halk, kattogó hangokat bocsát ki, ehgyúttal méri a belső fülből jövő válaszreakciókat. Ez azért fontos, mert a csecsemő még maga nem tud részt venni a tesztfeladatok elvégzésében, a gép rögzíti reakcióit. Ezeket a visszaverődött hangokat végül számítógép elemzi.

Ingyenes stockfotó álló kép, anya, ápoló témában Stockfotó
Forrás: Pexels


Jár-e bármilyen veszéllyel a hallásvizsgálat?

Egy hallásvizsgálat többnyire biztonságos és fájdalommentes eljárás, jelentős egészségügyi kockázatok nélkül zajlik. A modern audiometriai technikák és magasan képzett szakemberek biztosítják, hogy a hallásvizsgálat a lehető legkevesebb kellemetlenséggel járjon és az maximálisan biztonságos és hatékony legyen.

De mint minden orvosi beavatkozás, lehetségesek bizonyos reakciók, amelyekről tudnia érdemes. Néhányan fülzúgást vagy akár ideiglenes halláscsökkenést tapasztalhatnak a teszt hangjai miatt, főleg azután, ha a vizsgálat magas hangerővel történik. Ám ezek rövid ideig tartanak, hamar megszűnnek.

Némi kényelmetlenséggel járhat az otoszkóp használata, amit a fülek belső részeinek megvizsgálására használ az orvos.


Mennyire zavarók a hallásvizsgálat hangjai?


Ritkán, de előfordulhat, hogy bizonyos hangfrekvenciák vagy impulzusok fejfájást váltanak ki a páciensekben, kellemetlen érzést, főleg a migrénre vagy a hangérzékenységre hajlamos embereknél. Az is fontos, hogy a vizsgálat során kapott fejhallgató anyaga az arra érzékenyeknél még allergiás reakciót, bőrirritációt is kiválthat.



Összefoglalás

A hallásvizsgálat alapvető a hallás egészségének megőrzésében. Fontos ahhoz, hogy időben felismerje hallása esetleges romlását, elengedhetetlen ahhoz, hogy kommunikációs képességeit javítsa, életminőségét se rontsa, hanem növelje.
A vizsgálat magában foglal különböző audiometriai teszteket, amelyek célja a hallásküszöbök pontos meghatározása. Bár a hallásvizsgálat rendkívül biztonságos, néhány esetben okozhat ideiglenes kényelmetlenséget. Azonban, a modern technológiák és szakképzett személyzet biztosítja, hogy a vizsgálat minden esetben a lehető legkevésbé kellemetlen és a lehető legbiztonságosabb legyen.

Foglaljon időpontot hallásvizsgálatra most!

 Időpontfoglalás

Hallásvizsgálat - mindent a vizsgálatról magánrendelés árak

Hallásvizsgálat - mindent a vizsgálatról árak

A kezelések nevére kattintva foglahat időpontot.

Kérjük vegye figyelembe, hogy minden esetben az elvégzett vizsgálatok árát kell megfizetni, amely eltérhet a foglalásban szereplő összegtől. A vizsgálatok pontos költségeit az árlistában találja.

ÁRAK

Vizsgálatok melyek díját az alapvizsgálat nem tartalmazza

Extra díjaink a vizsgálati díjakon felül értendőek, ezért a vizsgálati díjakon túl számítjuk fel!

A foglalás lemondása vagy módosítása a kapott időpont előtt több, mint 1 órával ingyenes. Az 1 órán belüli lemondások, vagy meg nem jelenések esetén a kezelések árának 100%-át páciensünk köteles megfizetni.
Összes megtekintése

Egészségpénztári partnereink

Fizetési lehetőségek: készpénz és bankkártya. A kezeléseinkről számlát tudunk kiállítani, egészségpénztári kártyás fizetésre nincs lehetőség klinikánkon.

Időpontfoglalás