ISMERTETŐ
Idegsebészet, gerincsebészet bemutatása
Mikor lehet szükség idegsebész segítségére?
Nagyon gyakori probléma, mikor az érintettek izomerejük hirtelen elvesztését tapasztalják,
a gerinc stabilitásának gyengülését, vagy porckorongsérv alakul ki náluk. Az is előfordulhat, hogy valaki azt veszi észre, hogy a mindennapi mozdulatok gondot okoznak, amekkora súlyt korábban elbírtak, azt már nem, vagy tárgyak esnek ki azelőtt biztos kezéből. Ezek mindenképpen gyanús jelek, amelyekre fontos figyelni.
A hátfájdalmak vagy a súlyos, visszatérő fejfájások részletes és alapos vizsgálata olykor felderíti az agyvíz keringési zavarait is. Ezeknek a tüneteknek a kivizsgálása azért is különösen fontos, hogy minél előbb ki lehessen zárni például az agydaganat gyanúját.
Forrás: Pexels
Milyen bántalmakkal lehet felkeresni az ideg- és gerincsebészetet?
A fenti, összetett megközelítést igénylő betegségek miatt is különösen fontos a korai diagnózis és a kezelések mielőbbi megkezdése. Minél később avatkozunk be, az érintettek idegrendszere annál többet sérül.
Az idegsebészeti és gerincsebészeti konzultációk során az alábbi problémákat tudjuk feltárni ls kínálhatunk rá kezelési módot:
- Gerincsérv, azaz a gerinc csigolyái közötti porckorong kiemelkedése,
- Spinal stenosis, vagyis a gerinc csatornájának szűkülete,
- Isiász
- Krónikus hát- és nyakfájdalom
- Degeneratív gerincbetegségek (mint például az oszteoartritisz)
- Gerincferdülés
- Súlyos fejfájások és migrének, amelyeket idegrendszeri problémák okozhatnak
- A gerincet ért traumás sérülések (például törések vagy a gerincvelő sérülései)
- Agyrázkódás
- Daganatos megbetegedések diagnosztizálása és kezelési stratégiák kidolgozása
- Porckorongsérv
- Gerincszűkület, amely a gerinccsatorna szűkületéből adódó nyomás
- Fájdalom szindrómák, mint az ischiász vagy krónikus hát- és nyakfájdalom.
A diagnózis mellett az utánkövetés is rendkívül fontos; a páciensek mindig az egyedi igényeiknek legmegfelelőbb, személyre szabott kezelésben részesülnek.
Diagnosztikai folyamat
Az idegsebészeti konzultáció során a szakorvos kiemelt figyelmet fordít minden egyes beteg egyedi igényeire. Ez a folyamat magában foglalja az orvosi anamnézis felvételét képalkotói vizsgálatok segítségével, mint az MRI, a CT, a röntgen, vagy az idegek és izmok elektromos aktivitását mérő EMG.
Az anamnézist diagnosztikai vizsgálatok követik, amelyek így együtt segítenek meghatározni az idegrendszeri, illetve gerincvelővel kapcsolatos problémák forrását és természetét, a fájdalom vagy mozgáskorlátozottság pontos okát. Következik a kezelési terv, annak részletes átbeszélése a pácienssel.
Az orvos általában konzervatív kezeléseket javasol először; ilyen a gyógyszeres kezelés, fizioterápia, vagy injekciós terápiák ahhoz, hogy a fájdalom és gyulladás csökkenjen.
A konzultációk illetve az utánkövetés során, a beteg állapotának változásához igazodva, a kezelési tervet természetesen módosíthatjuk.
Forrás: Pexels
Mivel készüljek a konzultációra?
Szükségesek a korábbi orvosi leletek, és fontos felkészülni arra, hogy a szakorvossal részletesen át kell beszélni majd a kórtörténetét.