A humán papillomavírus (HPV) ma is a leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés kórokozója. Eddig világszerte több mint 200 típusát azonosították. Ezek között vannak úgynevezett alacsony rákkockázatúak, amelyek folytán kellemetlen, mégis jóindulatú kórképek alakulhatnak ki, ilyen a nemi szervi szemölcs, ami minden 10. embert érinthet élete során. Vannak a HPV típusai között azonban magas rákkockázatúak is.
A HPV-fertőzés bizonyítottan 6 féle daganatos betegséget idézhet elő: méhnyakrákot, szeméremtesti-, hüvely és péniszdaganatot, végbélnyílásrákot, valamint a középgarat rákos megbetegedését.
HPV védőoltás
Az Oktogon Medical Center kiemelt jelentőségű preventív szolgáltatást vezet be: ezentúl elérhető lesz intézményünkben a HPV-fertőzés ellen adható védőoltás. Egy 9 komponensű, kiváló minőségű vakcináról van szó, mely jelenleg az egyik legmegbízhatóbb oltóanyag.
Szolgáltatásunk tartalmazza a 9 komponensű HPV elleni védőoltást és annak beadását is.
Amennyiben szeretne az oltás kapcsán részletes orvosi konzultáciot kérni, az adott szakterületen dolgozó bőrgyógyász, nőgyógyász, urológus szakorvostól plusz konzultacios díj ellenében kérhet.
Forrás: Pexels
Évente 5000 rákos megbetegedést okoz hazánkban a HPV
Élete során szinte mindenki átesik a HPV vírusfertőzésen. Leggyakrabban tünetmentes, emiatt észrevétlenül terjedhet, elsősorban szexuális érintkezés során, ám kézi érintéssel is átvihető.
Fontos: ha valaki átesik a fertőzésen, az még nem jelent számára automatikus védettséget: ugyanúgy újrafertőződhet azzal a HPV-törzzsel, amivel elsőként, annak ellenére, hogy azt egyszer már legyőzte a szervezete.
Bár a HPV-fertőzések viszonylag gyakoriak Magyarországon, a vírus által okozott rákos megbetegedések már sokkal ritkábbak. Az esetek 10%-ban válik tartóssá is a fertőzés, ami a rövid és hosszútávú szövődményekért, végső soron a daganatok kialakulásáért felel. Magyarországon évente 5000-nél több HPV okozta rákos megbetegedést diagnosztizálnak: a leggyakoribb ezek közül a méhnyakrák, évi 1200 új regisztrált esettel. Évente 400–500 halálos áldozatot is követel ez a rákbetegség.
A statisztikák szerint a magas rizikójú HPV-fertőzés nagyon súlyos arányban felelős bizonyos rákbetegségekért: a méhnyakrákok 99%-a, a hüvely daganatainak 70%-a, a végbélnyílás rákok 85%-a, a szeméremtesti daganatok 60%-a, a hímvessző daganatainak 54%-a, a középgarat daganatainak 80%-a köthető a magas rákkockázatú HPV-hez.
Ezért is kiemelt jelentősége van a rendszeres orvosi ellenőrzésnek, a szűrővizsgálatoknak, hiszen korai stádiumban kisebb műtéttel jól eltávolítható az elváltozás.
Fontos tudnivalók a HPV védőoltásról
Sajnos, a HPV-fertőzés ellen a gumióvszer sem jelent tökéletes védelmet, ezért az aktív szexuális életet élők számára - nemtől függetlenül - mindenképpen ajánljuk a védőoltással történő védekezést a HPV esetleges következményeivel szemben. Az oltás akkor nyújtja a leghatékonyabb védelmet, ha még a szexuális élet megkezdése előtt megkapjuk, ezért ajánlott minél fiatalabb korban - de 9 éves kornál nem előbb! - beadatni.
A 9 komponensű védőanyag tartalmazza a leggyakoribb, szemölcsöt okozó HPV-típus komponensei és további 7, magas rizikójú, daganatos megbetegedéssel összefüggésben álló HPV-típus fehérjekomponenseit is.
Fontos: maga az oltás nem gyógyítja a meglévő fertőzést, a kialakult rákot vagy a nemi szervi szemölcsöket, preventív, megelőző hatása miatt kiemelten fontos. A HPV-vakcina javallata ugyancsak nem terjed ki a fej-nyaki daganatos megbetegedések és a hímvessző daganatainak megelőzésére.
A HPV védőoltás célja, hogy védelmet nyújtson a humán papillomavírus 6-os, 11-es, 16-os, 18-as, 31-es, 33-as, 45-ös, 52-es és 58-as típusai által okozott megbetegedések kialakulása ellen.
Ezek közé tartoznak a női nemi szervek (méhnyak, szemérem-test és hüvely) rákmegelőző állapotai és rákos megbetegedései, valamint férfiaknál és nőknél a végbélnyílás rákmegelőző állapotai és rákos megbetegedései, és a nemi szervek szemölcsei.
Három adagban kapják meg pácienseink
Az oltás beadásához nem szükséges előzetes HPV-teszt, és a HPV elleni védőoltás pozitív HPV-teszt esetén is alkalmazható. Pozitív HPV-teszt esetén is megvédhet az oltás más, az oltásban szintén megtalálható HPV-típusok által okozott betegségektől.
Az oltóanyag 9 éves kortól adható - Magyarországon a HPV védőoltást a 12. életévet betöltött, 7. osztályos lányok és fiúk térítésmentesen kaphatják meg a nemzeti immunizációs program keretében -, felnőttkorban pedig minden szexuálisan aktív személy számára javasolt, nemtől függetlenül egészen 54 éves korig.
A szakorvosok e kor felett egyéni mérlegelés alapján döntenek az alkalmazhatóságról.
Az Oktogon Medical Centernél elérhető 9 komponensű oltóanyag egy 3 adagos oltási séma szerint adható be:
- Első injekció: egy konkrét, előre megválasztott időpontban
- Második injekció: az első injekció után 2 hónappal (de leghamarabb egy hónappal az első adag beadását követően)
- Harmadik injekció: az első injekció után 6 hónappal (leghamarabb 3 hónappal a második adag beadását követően)
Mindhárom adagot egy éven belül be kell adni.
Forrás: Pexels
Ha terhesség, szoptatás esetén vagy gyermekvállalás előtt gondolkozik a HPV védóoltás beadatásán, azt mindenképpen jelezzte szakorvosnának. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) - amely 2007 óta rendszeresen elemzi a HPV-vakcinák biztonságossági adatait - 2022-es jelentése szerint a HPV-vakcinák megfelelő biztonsági profillal rendelkeznek.
Bejelentkezés telefonon, a következő telefonszámon: +36 1 773 3650