Nézzük végig – persze nem fontossági sorrendben - mit tehetünk annak érdekében, hogy betegségek nélkül, felhőtlenül élvezhessük a téli hónapokat!
Irány a szabadba!
Talán nem is kell részletezni annak fontosságát, milyen jót tesz testünknek lelkünknek egyaránt a szabadban töltött néhány óra. Télen hajlamosabban vagyunk inkább a szobában, irodában tölteni az időnk nagy részét, autóval járni gyaloglás helyett, gyorsan egy fűtött helyiséget keresni, ahelyett, hogy jól beöltözve sétáljunk a friss levegőn. A téli hónapokban, a szabadban töltött napi minimum egy óra már jelentősen hozzájárul immunrendszerünk megóvásához.
Gyakori kézmosás, kézfertőtlenítés
Nem csupán télen, ám a téli hónapokban kiemelten fontos a gyakori kézmosás. Még jobb, ha valaki nem csak magát, hanem családját, barátait is erre bíztatja. Hazaérkezve különösen fontos télen (és egyéb évszakban is) a szappanos, lehetőleg valamilyen kézfertőtlenítőt is tartalmazó kézmosás, elkerülve ezzel a különféle vírusos megbetegedéseket, náthát, influenzát, egyéb fül-orr- gégészeti problémákat. Praktikus, ha magunkkal tudunk vinni folyékony kézfertőtlenítőt, amit étkezések előtt, találkozások, kézfogások után, vagy akár tömegközlekedési eszköz használatát követően használhatunk.
Zöldség, gyümölcs a téli hónapokban is!
Mindennapi étkezésünkbe vezessük be tudatosan a nyers zöldséget, gyümölcsöt, amiket praktikus műanyag dobozban vagy alufóliába becsomagolva bárhova magunkkal vihetünk, akár útközben is fogyaszthatunk. A zöldség, gyümölcs nem csupán vitaminokkal és ásványi anyagokkal tölti fel a szervezetünket, hanem hozzájárul anyagcserénk egészséges működéséhez is.
Sport, de csak mértékkel
A rendszeres sport segít erősíteni immunrendszerünket, ezzel megőrizni egészségünket, ám télen a szabadban végzett sporttevékenység némi odafigyelést igényel. Felmérések mutatják, hogy a megfelelő védőruha (sál, sapka, kesztyű, meleg cipő) használata mellett a szabadban megtett séta vagy gyors gyaloglás csökkenti a felsőlégúti megbetegedések esélyét, ám a hosszadalmas futás akár többszörösére is emelheti e betegség kockázatát.
Alvás megfelelő óraszámban
A kipihent állapot erősíti az immunrendszert, csökkenti a magas vérnyomás kockázatát, segít az öregedési folyamatok lassításában, nem mellesleg kipihenten a mindennapi stresszt is könnyebben viseljük, ami szintén segítséget nyújthat abban, hogy elkerüljenek bennünket télen a megbetegedések.
Megfelelő számú étkezés
Napi ötszöri étkezés, melyből három főétkezés nagyban hozzájárul az immunrendszer megóvásához. Az étkezések közül kiemelten fontos a reggeli, ami energiával látja el a testet.
Vitaminok
A téli hónapokba a C-vitamin szervezetünkbe juttatása nem kérdés. Érdemes ebben az időszakban megemelt adagban bejuttatni a C vitamint szervezetünkbe, esetleges megbetegedés esetén pedig akár meg is háromszorozni a napi mennyiségét. A C-vitamin mellett lehetőleg D vitamint és kalciumot is juttassunk szervezetünkbe egészségünk megóvása érdekében.
Folyadékpótlás, tea
Ne csak a nyári hónapokban, télen is igyekezzünk minél több folyadékot bevinni szervezetünkbe. Télen különösen kedveltek a különféle gyógyteák (hárs, csipkebogyó, kamilla.