A túlsúly problémája népbetegség és az ebből fakadó további következmények komoly kihívást jelentenek az egészségügy számára.
Az elhízás szövődményei lehetnek:
- cukorbetegség,
- magas vérnyomás,
- magas koleszterin,- és trigliceridszint,
- kóros érelmeszesedés,
- szívkoszorú-, agyi-, és verőérbetegségek, ami szívinfarktushoz és sztrókhoz is vezethet
- máj-, és epebetegségek,
- mozgásszervi betegségek,
- daganatos megbetegedések,
- csökkenő fogamzó képesség,
- alvás zavarok.
Az elmúlt évtizedekben az elhízottak száma növekszik, és az előrejelzések szerint a lakosság arányai szerint annak harmadát érintheti, amiből 10 % a kritikus súlyosan elhízott kategóriába tartozik. Ez az állapot befolyásolja a mindennapokat és a munkaképességet is. Sajnálatos módon Magyarországon az elhízás immáron népbetegség, a rohanó élet, a nem megfelelő táplálkozás, a mozgásszegény életmód mind - mind tehet róla.
A jojó effektus a fogyás után történő ismételt súlygyarapodást jelenti, ami emberek millióit érinti az egész világon. Ezért nagyon fontos, hogy orvosi szempontból elfogadható módszerrel tegyünk ellene. Az éheztetés, azaz a „0” kalóriás diéta csak rövidtávon oldja meg a túlsúly problémát, a végső eredmény nem lesz tartós. Az interneten keringő csodaszerek, és módszerek mind csak a fogyás tényét ígérik, a tartós és hosszan tartó pozitív eredményt ezzel elérni nem lehet. Szerencsénk van, ha az orvosilag egyáltalán nem támogatott „gyógyító kúra” következményeképpen nem lett semmi komoly egészségügyi szövődmény.
A gyomorballon terápia egy modern, új testsúlycsökkentő módszer, ami a jojó effektust megszünteti és végleges fogyást eredményez. 27-es BMI testtömeg indextől alkalmazható olyan esetekben, amikor más diétás, fogyasztó módszerek és eljárások már nem jönnek szóba, nem javasoltak.
A beültetés módszer lényege, hogy nem invazív eljárásként, műtét nélkül elvégezhető, ami azt jelenti, hogy bemetszést, vágást, nem ejtünk a beavatkozás folyamán.
A beavatkozás bódításban, endoszkópos eljárással történik, így a beültetés a páciens szervezetét csak minimálisan terheli meg. A ballon színezett fiziológiás sóoldattal van feltöltve, amely a gyomorban szabadon mozog, idegen testként megakadályozva a táplálék felvételt, így szoktatja rá a pácienst a csökkenő mértékű táplálkozásra. A beavatkozás siker esetén akár megismételhető és ezzel további fogyás érhető el.
A gyomorballon további előnye, hogy a dietetikus vagy a gasztroenterológus szakorvos előírásait betartva bármilyen étel és ital fogyasztható. Hosszú távú táplálkozásbeli és életmódbeli változások eredménye lesz a tartós fogyás.
A módszer kiválóan alkalmazható társbetegségek meglétekor is, amikor minden más diétás módszer már nem alkalmazható, illetve több sikertelen fogyókúra után vagyunk.
A terápia esetén fontos, hogy a gasztroenterológus és a dietetikus szakorvosok előírásait egyaránt be kell tartani. Éppen ezért nem elég a ballon behelyezése, hanem meg kell találni az ideális táplálkozási és sportolási módszereket, amivel a fogyás tartóssá válik.
A 6 hónapos gyomorballon viselés ideje alatt, amennyiben betartja az orvos, dietetikus által felügyelt diétát, és mellette a mozgásra is ügyel, akkor heti 1-1.5 kg, összesen 15-25 kg súlycsökkenés érhető el. Ez a súlytöbblet csökkenés természetesen függ a személyes adottságoktól és az orvosi előírások betartásának mértékétől is. A nagyobb túlsúllyal rendelkező páciensek akár 25-35 kg-ot is fogyhatnak.
Az utasításokat betartó betegek képesek elérni a kívánt súlycsökkenést, ha ez mégsem következik be, annak oka leggyakrabban, hogy a páciens nem tarja be maradéktalanul az előírásokat.
A gyomorballon arra tanítja a beteget, hogy az agyunk felismerje, mennyi az elég. Egy kicsit szabályozza az agyat az ételek mennyiségét illetően, valamint motiváló erőt is jelent, hiszen amire sikerül leadni azt a néhány felesleges kilót, a páciens már a ballon nélkül is képes megtartani a mértékletességet.
Mennyi ideig lehet a ballon a gyomorban?
Jellemzően 6, nagyon ritkán 12 hónapig lehet a ballon a gyomorba behelyezve. Hozzávetőlegesen 5 hónap után a szervezet hozzászokik a ballonhoz, így a fogyás üteme lelassulhat, vagy megállhat.
Az agyat maximum fél évig lehet „átverni”. Ezzel együtt a 6 hónap elegendő egy egészségtudatosabb táplálkozás elsajátításához, valamint a gyártó is ennyi ideig garantálja a ballon integritását. A nap, mint nap gyomorsavval, emésztő enzimekkel érintkező ballon, hiába ellenálló anyagból készül, élettartama mégis véges.
Szükséges-e bármilyen előzetes vizsgálat?
Természetesen igen, a gyomorballon behelyezését előzetes orvosi vizsgálatnak kell megelőznie.
A vizsgálat során kiszűrünk minden olyan betegséget, egészségügyi problémát, állapotot melyek a ballon terápia szempontjából kizáró okot jelenthetnek, vagy azt befolyásolhatják. Ekkor a páciens megbeszéli gasztroenterológus szakorvosunkkal magát a gyomorballon terápia menetét, ezzel kapcsolatos elvárásait, valamint felteheti felmerülő kérdéseit.
A konzultáció során egy általános kórelőzmény-felvétel, általános orvosi vizsgálat, laborvizsgálat, EKG, hasi és kismedencei ultrahang vizsgálat, előzetes felső panendoscopia történik. Amennyiben a szakorvos szükségesnek látja további vizsgálatok, például kardiológiai, pulmonológiai konzultáció is lehetséges.
Orvosközpontunk szeretné az Ön életét megkönnyíteni, azzal, hogy megkíméljük a sorban állástól, a felesleges idő pazarlásától, ezért komplex csomagot állítunk össze gyomorballon terápiájához.
A komplex csomagajánlat tartalmazza az általános kórelőzmény felvételt, orvosi vizsgálatot, a labor vizsgálatokat, az EKG-t, hasi és kismedencei ultrahang vizsgálatot és szükség esetén az előzetes panendoszkópiát, a gyomorballont és egyéb eszközök költségeit, az endoszkópos úton történő ballon behelyezés és kivétel költségeit bódításban valamint az eszköz behelyezését követően ajánlott kontrollvizsgálatokat.
A komplex gyomorballon csomag mellé lehetősége van dietetikus szakorvosunk táplálkozási, étkezési tanácsadás szolgáltatásait is igénybe venni. Ez egyébként is javasolt a tartós és eredményes fogyás eredményének elérése érdekében.
Amennyiben a komplex gyomorballon csomagunkat veszi igénybe, úgy árkedvezményben részesül.
A ballonról, a ballon elhelyezéséről és kivételéről
A gyomorballon speciális anyagú, egyben rugalmas, elasztikus, szövetbarát tartály, ami mind mechanikailag, mind vegyileg ellenáll a gyomorsav és az emésztőenzimek, valamint az étel által keletkezett behatásoknak.
A ballon beültetése leeresztett állapotban endoszkópos úton történik, majd a feltöltése 500-600 ml színezett fiziológiás sóoldattal vagy levegővel történik. Mindkét töltőanyagnak megvannak az előnyei. A gyomorballon töltés után meggyőződünk a beültetett eszköz megfelelő helyzetéről, majd az endoszkóp eltávolítása után a gyomor egy részét kitöltve abban képes szabadon mozogni, és idegentestként csökkenti annak térfogatát, ennek folyamodványaként csökken a táplálékfelvétel mennyisége. A beavatkozás altatásban 20-30 percet vesz igénybe, azt követően 1-2 órás megfigyelés után, kísérettel otthonába távozhat.
A gyomorballon eltávolításáig savelválasztást gátló gyógyszer (Protonpumpa inhibitor, azaz PPI) szedése a javasolt. Egyéni érzékenységtől, adottságoktól függően az "idegentest" -érzés néhány nap alatt megszokottá válik.
A behelyezést követően pár napig előfordulhat émelygés, hányinger, hányás, hasi diszkomfort, fájdalom.
A ballon eltávolítása 6 hónap elteltével endoszkópos úton, altatásban történik. A gyomorballon tartalmát leszívjuk, kieresztjük, majd leengedett állapotban a nyelőcsövön keresztül eltávolítjuk.