A beavatkozások során felületi fertőtlenítést követően, az érintett terület lokális érzéstelenítését injekcióval végezzük. A terület izolálását követően a megbeszélt műtétet steril eszközökkel végezzük. Ezt követően a sebet összevarjuk, vagy gyulladás esetén nyitva kezeljük és halasztottan varjuk. A végén fedőkötést alkalmazunk.
Milyen probléma esetében érdemes ambuláns sebészeti szakellátáshoz fordulni?
Leggyakrabban a fizikálisan is észlelhető általános sebészeti megbetegedéssel, aminek a köre a következő: sérv, tapintható daganatok, bőr és bőr alatti elváltozások, gyulladások kivizsgálása, további differenciáldiagnosztikai vizsgálatok indikálása, tisztázása. A hasüreg és egyéb szervek kóros elváltozásairól készült leletek kiértékelése. Zsírcsomó, gyulladásos kórkép sebészi eltávolítása, benőtt köröm kimetszése.
Helyi érzéstelenítésben végezhető ambuláns beavatkozások:
- Tályog ellátása
- Benőtt köröm nem lézeres sebészeti ellátása
- Anyajegy eltávolítás
- Szemölcs eltávolítás
- Lipóma eltávolítás
- Fibróma eltávolítás
- Kásadaganat (Atheróma) eltávolítás
- Basalióma eltávolítás
- Pigmentációs rendellenesség eltávolítás
Bőrelváltozás kezelése után szövettani vizsgálat elvégzése szükséges.
Hogyan zajlik az ambuláns sebészeti vizsgálat?
A betegség feltárása minden esetben egy fizikai vizsgálattal kezdődik, majd a páciens egyéb kórképének feltérképezésével folytatódik. A sebész szakorvos a korábban keletkezett, hozott anamnézis tudatában dönti el a beavatkozás szükségességét. Az ambuláns beavatkozás minden esetben felületi fertőtlenítést követően, lokális érzéstelenítésben történik. Az adott bőrfelületbe juttatott injekció kezdetben feszítő, csípő érzést ad majd teljes fájdalomérzet kiesést okoz a kezelendő felületen. Az úgynevezett mélyérzések továbbra is megmaradnak, ilyen például a húzás, nyomás. Viszont amennyiben fájdalmat érez, azt jelezze a kezelő orvosnak. Előfordul, hogy az érzéstelenítő nem egyenletesen oszlik el.
A paciens a beavatkozás alatt végig ébren van, így amennyiben rosszullét fogja el, bármi probléma van, szóljon orvosának. A sebészeti műtétet követően nem gyakori mellékhatásként, szédülés, szívdobogásérzés foghatja el az erre hajlamos pácienseket. Ezen tünetek általában átmenetiek, és csak néhány percig tartanak.
Általánosságban az ambuláns sebészei beavatkozások időtartama 30 perc. (1 darab anyajegy kimetszése, helyi érzéstelenítésben).
Ambuláns sebészeti beavatkozást követően steril kötést helyezünk a kezelt felületre, amit víz nem érhet, a kötést kétnaponta ajánlott cserélni. A 2. nap után enyhe vízsugár alatt a seb vegyszermentesen finoman mosható.
A kontroll vizsgálat a műtét utáni 7-14 napon esedékes.